Ortopedik hastalıklar neler iyileşme faktörüne göre tedavi değişiyor!

Ortopedik hastalıklar neler? Ortopedik hastalıkların tedavi yöntemleri neler? İşte iyileşme faktörüne göre değişiklik gösteren konu hakkında merak edilenler!

Ortopedik hastalıklar neler iyileşme faktörüne göre tedavi değişiyor!

Ortopedik problemleri olan kişilerin bir an önce iyi olmak ve sağlığına kavulup kaldıkları yerden devam etme isteğidir ancak bu durum çoğu zaman mümkün değildir. Hastaların genellikle doktorun vereceği bir ilaç ile hemen sağlığına kavuşma istediği bir çok faktöre göre değişebilir. Ortopedik hastalıklar neler? Ortopedik hastalıkların tedavi yöntemleri neler? İşte konu hakkında tüm merak edilenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr.Burak Önvural konu hakkında önemli bilgiler verdi.

ORTOPEDİK HASTALIKLARDA BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM !

Günümüzde bir çok hastalıkta olduğu gibi ortopedik problemlerde de hastaların isteği bir an önce iyi olmaktır. Bunun da çoğu zaman doktorunun vereceği bir ilaç yada bir öneri ile olmasını bekler. Ancak bu ne yazık ki çoğu zaman mümkün değildir. İyileşmek bir çok faktöre bağlıdır.

Sürekli boyun ağrısından şikayetçi birisinin hayatındaki stresi uzaklaştırmadıkça, çapraz bağ ameliyatı yada ayak bileği burkulması yaşayan bir sporcuya yeteri kadar kas kuvvetlendirmesi ve denge egzersizi yaptırmadığınızda, dizleri ağrıyan kireçlenmesi olan bir teyzeye kilo verdirmediğinizde bu kişileri tamamen iyileştirme imkanınız ne yazık ki yoktur. İstediğiniz kadar iyi bir ameliyat yapmış olun yada etkili bir ilaç vermiş olun kişi kendi üzerine düşeni yapmıyorsa tam olarak iyileşemez. İyileşse de hastalığı tekrarlar.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunun hastalar tarafından iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kas ve iskelet sistemi problemlerinde iyileşmek için iyi beslenme, iyi uyku, spor, egzersiz ve kilo kontrolü çok önemlidir. Hekim gerekli şekilde yol göstermeli, hastalar da düzgün bir şekilde iyileşmek için bu önerileri yerine getirmelidir. Sağlıklı ve güven üzerinden kurulan bir hasta hekim ilişkisi de yine iyileşmenin olmazsa olmazıdır.

Yorumlar