Bahar depresyonunun belirtileri duygusal dalgalanmalar yaşıyorsanız...

Bahar depresyonunun belirtileri neler? Bahar depresyonundan nasıl kurtulunur? Bahar depresyonuna dair merak edilenleri sizler için araştırdık.

Bahar depresyonunun belirtileri duygusal dalgalanmalar yaşıyorsanız...

Bahar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Kışın o kasvetli havasından kurtulmak üzereyiz. Siz hala kendinizi yorgun ve sinirli mi hissediyorsunuz? Aman dikkat! Pencereden içeri süzülen ışık size hala enerji vermiyorsa bahar depresyonu kapınızda olabilir. Peki bahar depresyonu nedir? Bahar depresyonunun belirtileri neler? Bahar depresyonuna dair tüm merak edilenleri Nörolog Mehmet Yavuz'dan öğrendik. 

BİYOLOJİK SAAT İLE MEVSİM GEÇİŞLERİ UYUŞMAYABİLİR 

Havaların ısınması, güneşin kendini daha fazla hissettirmeye başlaması her ne kadar olumlu gelişmeler olarak görülse de bazı kişiler için depresyon sebebi olabilir. Hava güzel olmasına karşın kişiler kendini aşırı yorgun, sürekli uykulu ve her şeye karşı kayıtsız hissedebilir. Çünkü yaşanan mevsimsel değişiklikleri kişinin biyolojik saati ile tam uyum sağlayamayabilir. Biyolojik uyumsuzluğu yaratan etkenler ise protein, vitaminler, hormonlar, ışık ve uykudur. Bu sebepler değişen mevsim koşulları karşısında depresif durumların ortaya çıkmasına yol açar.

DEĞİŞEN MEVSİMLERDE DUYGUSAL DALGALANMALAR YAŞANABİLİR 

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan bir duygu durum bozukluğu olan bahar depresyonu, kadınlarda daha çok rastlanmakla birlikte herkeste görülebilir. Depresyona benzer belirtilere sebep olan bu durum, hem psikolojik hem de fizyolojik değişimleri de beraberinde getirir. Bunun ana sebebi ise mevsimin değişmesiyle birlikte yaşanan duygusal dalgalanmalardır. Diğer depresyon türlerinden daha farklı ve kısa bir süreç olan ilkbahar depresyonu, kişilerin kendilerini daha yorgun, halsiz ve keyifsiz hissetmesine yol açar.

BU KİŞİLER İLKBAHAR DEPRESYONUNA DAHA YATKIN; 

Aile geçmişinde manik depresif olan kişiler, ağır yaşam koşulları, zor çalışma koşulları, gün ışığından az yararlanan kişiler, kadınlar, daha önce depresyon geçirmiş olan kişiler.

İLKBAHAR DEPRESİYONUN BELRTİLERİ NELER? 

Mevsimsel depresyonlar kendi içinde farklılık gösterir. Örneğin kişi kış depresyonunda içe kapanık bir ruh haline bürünürken, bahar depresyonunda daha huzursuz ve agresif hissetmeye başlar. Bu noktada bahar depresyonu kendini; Yorgunluk, halsizlik, karamsarlık, iştah kaybı, ajitasyon, kolay yorulma, isteksizlik.   Uyku düzeninde bozulmalar şeklinde kendini belli eder.Psikolojik etkilerinin yanı sıra fizyolojik etkileri de görülmeye başlanır. Bunlar;Bağ ağrısı,kas ağrıları,mide bulantısı,kusma,kabızlıktır.

BASİT İŞLERDE BİLE MOTVASYONSUZLUK YAŞIYORSANIZ... 

Bahar depresyonu her ne kadar önemsenmeyen bir durum olsa da çok ciddi sorunlara yol açabilir. Kişi herhangi bir şey yapmak için kendinde enerji bulamadığı için daha da sıkkın bir ruh haline bürünür. İsteksizlik hali aynı zamanda iş ve okul performansının da düşmesine yol açarak bu durumu daha çıkmaz hale sokabilir. Bu durumda eğer günlük işlerinizi yapacak bile haliniz yoksa ve elinizde olsa yataktan çıkmayacak gibi hissediyorsanız mutlaka uzman birinden yardım almalısınız.

BAHAR DEPRESYONUNDAN KURTULMAK İSTİYORSANIZ... 

İçinizdeki karanlığı yenmek için yaşam alanlarınızdaki aydınlık seviyesini arttırmalısınız. Bunun için panjur ve perdeleri açabilir, daha erken kalkarak güneşten daha fazla yararlanabilirsiniz.Güneşten kaçmanın hiçbir anlamı yok. Bu sebeple olabildiğince dışarı çıkmalı, daha fazla zaman geçirmelisiniz. Bunun için güzel bir günde yürüyüşe çıkabilir ve kendinize güzel bir öğle yemeği hediyesi verebilirsiniz.Arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmek ve sosyalleşmek depresyon için her zaman en iyi tedavilerden biridir.Olduğunuz yerden uzaklaşmayı deneyin. Eğer şartlar uygunsa kısa bir seyahate çıkabilirsiniz.
Spor yapmaktan vazgeçmeyin. Spor hem fizyolojik hem de psikolojik olarak en etkili iyileştirme aracıdır.Terapiye gidiyorsanız bu süreci mutlaka düzenli olarak yönetin.

 

Yorumlar