Galapagos nerede Erkenci Kuş dizisinin adının geldiği yer hakkında her şey!

Galapagos nerede, hangi ülkede soruları Erkenci Kuş dizisinin yayınlanmasıyla yanıtı en çok merak edilen sorular arasına girdi. İşte Galapagos hakkında her şey.

Galapagos nerede Erkenci Kuş dizisinin adının geldiği yer hakkında her şey!

Galapagos nerede, Galapagos hangi ülkede, Erkenci Kuş dizisindeki ada Galapagos'un özelliği ne gibi soruların yanıtları Star TV'de yayınlanan Erkenci Kuş dizisiyle merak edilmeye başlandı. Dünyanın diğer ucundaki Galapagos Adası çok da bilinen bir yer değil. Gezginlerin cennet olarak tanımladıkları Galapagos doğal güzelikleriyle ve el değmemiş doğasıyla nam salan bir yer. Özel türleri de içinde barındıran Galapagos Erkenci Kuş dizisine de adını veren çok özel bir tür kuşa da ev sahipliği yapan nadir alanlardan biri. Dolayısıyla Erkenci Kuş dizisinin ismi de Galapagos adasından geliyor. Erkenci Kuş dizisinin başrol oyuncusu Demet Özdemir hem dizideki Sanem karakterini hem Galapagos'la bağlantısını hem de Erkenci Kuş dizisinin isminin geldiği yeri şöyle anlatmıştı:

“Galapagos diye bir yer, orada da Albatros adında bir kuş var. Fantastik, kanat çırpmadan kilometrelerce uçabilen, tekeşli bir kuş. Canlandırdığım ‘Sanem’ karakteri, biraz araştırıp o kuşa hayran oluyor. Hayali de Galapagos’a gidip onu görmek. Bu yüzden dizinin adı Erkenci Kuş."

GALAPAGOS NEREDE?

Resmi ismi Colon Takımadaları olarak anılan Galapagos Büyük Okyanus'un doğusunda Ekvator'a bağlı. Anakaradan uzak ve izole bir konumda olan takım adalar Güney Amerika kıtasının batı kıyılarına 1000 kilometre uzakta. Toplam 50 bin kilometrekare yüzölçüme sahip Galapagos, takım adalarda yer alan 14 adadan biri. Adaların tamamında yaşayan toplam nüfus ise 25 bin civarında. Bazılarında hiç insan yok. 

Galapagos nerede erkenci kuş'a adını veren galapagos'un haritası

GALAPAGOS CHARLES DARWIN'İN EVRİM KURAMINA ESİN KAYNAĞI OLAN ADALARDAN

Galapagos aynı zamanda evrim bilimci Charles Darwin'in meşhur evrim kuramı için esin kaynağı olan bazı adalardan biri. Volkanik bir yapıya sahip olan ada, içerisinde kendine özgü birçok biyolojik türü barındıran nadir bir alan. 

Charles Darwin'in 1835'te bölgeyi ziyaret etmesi adalara dünya çapında ün kazandırdı. Ayrıca adanın bir kısmının (Isabela'nın kuzey uzantısı) deniz atına benzemesi de turistlerin ilgi kaynaklarından biri olmuştur. Kara kaplumbağalarının adada bulunması birçok turiste ilgi odağı olmuş, avcıların akınlarıyla günümüzde türleri tehlike altındadır. Günümüzde adalarda yaşam gelişmeye açıktır.

Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos'ta halen aktif halde bulunan yanardağlara da sahip. Volkanik bir ada olan Galapagos sarp ve engelli bir yüzeye sahip. 

Galapagos

GALAPAGOS  NASIL KEŞFEDİLDİ?

Galapagos Adaları, 1535'te, Peru'ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga tarafından keşfedildi. Ama İnka çanak çömlekleri üzerindeki resimlerin gösterdiğine göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika Yerlileri bu adalara uğramıştı. Uzun yıllar boyunca korsanların sığınak olarak kullandığı adalar, ancak 1832'de Ekvador tarafından ilhak edildikten sonra yerleşime açıldı. 

 

 

 

Yorumlar