Tatil depresyonundan çıkmanın 6 tüyosu beklentiyi yüksek tutmayın!

Günlük hayatın yoğun temposundan uzaklaşmak için çıkılan tatillerde bir anda düşülen boşluğun tatil depresyonuna neden olmasına izin vermeyin!

Tatil depresyonundan çıkmanın 6 tüyosu beklentiyi yüksek tutmayın!

Belki de tüm yıl boyunca beklediğiniz tatil sezonu geldi çattı! ancak içinizde oluşan derin boşluk sizi tuhaf hissettiriyor ve tüm yıl boyunca hayalini kurduğunuz zamanlar için endişe duyuyorsanız dikkat, tatil depresyonuna girmiş olabilirsiniz! Peki tatil depresyonu nedir, tatil depresyonundan nasıl çıkılır? İşte eğlenceli ve keyif dolu depresyonsuz tatil geçirmesin 6 tüyosu elmaelma.com okurları için!

1)KENDİNİ YORMAK YERİNE TATİLİN KEYFİNİ ÇIKARIN!

Fiziksel olarak kendinizi yormaktan uzaklaşacağınız ruhunuzu dinlendireceğiniz keyif dolu bir tatil planı yapın. Elbette tatil anlaşıyı ektreme sporlarla ilgilenenler olacaktır. Ancak tüm yıl boyunca yoğun tempodan uzaklaşmak isteyenlerin ruhunu bol bol dinlendireceği bir tatil rotası çizmek temel kuralların başında olmalıdır. Stresten, kaygıdan ve beden yorgunluğundan uzak durmaya özen gösterin!

2)TATİL BEKLENTİLERİNİZİ OLABİLDİĞİNCE EN AZA İNDİRGEYİN!

Büyük planların programların eşlik ettiği tatillerde genellikle beklenti çok büyük tutulduğu için sonu bazen hüsranla sonuçlanabiliyor. Tatil bitince de  ''Eee biz bu tatilden ne anladık şimdi?'' gibi devamında pişmanlık getiren cümleler kurmak yerine sürprizlerin unutulmaz anlara şahitlik edeceği en ufak bir durumda hafızanızda kalacak anlara kendinizi hazırlayın. Tatilde her şeyin mükemmel olmasını beklemeyin. Hayatın her alanında olduğu gibi olası olumsuz surumlarla da karşılaşabilirsiniz.

3) İNSAN DETOKSU ŞART!

Tüm yıl boyunca etrafınızdaki insanların, iş, okul ve aile kaygısı üzerine konuşulan sorulan sorulardan soyutlayın. Bu tarz muhabbetleri yapacak insanlarla tatil planı yapmayın. Tatiller tüm yıl bunaldığınız klişe günlerden uzaklaşmak için ayrılan önemli bir zaman dilimidir. Belki de ihtiyacınız olan tek şey biraz insanlardan uzaklaşmaktır. Ne dersiniz...

4) EĞLENCE ŞART!

Tatilde sadece yanlız geçirmek değil aynı zamanda yeni insanlarla tanışabileceğiniz eğlenceli aktiviteler de oldukça önemlidir. eğlence tarzınıza uygun aktivitelere olabildiğinze zaman ayırın. Yeni insanlarla tanışmak size hiç ummadık bir sayfa açmanıza yardımcı olabilir. 

5)BÜTÇEYİ KONTROL ALTINDA TUTUN!

Herkesin kafasında zevkine göre çizdiği bir tatil planı vardır. Ancak bu zaman diliminde döndüğünüzde ve tatildeyken kafanızı kurcalamayacak en önemli noktalardan biri de bütçe planlamasıdır. Tatilden döndüğünüzde pişman olmayacağınız harcamaları engellemek için tatile çıkarken bütçe ayırın ve ayrıdığınız bütçenin dışına çıkmayın! 

Yorumlar