35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Galeri Işık'ta!

Bu yıl 35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisinde ödüller sanatçılarını buldu! 20 Ocak-9 Şubat arası açık olan sergi ziyaretçilerini bekliyor!

Şeyda Odabaş

Tarihin bilinen ilk karikatürü Leanardo da Vinci'yle başlayarak günümüze kadar toplumun mevzularını ele alan mihazi biçimde insanlara ulaştıran bir sanat olmaklar beraber sanatı hem keyifli bir hale getiriyor hemde gerçeği eleştiriyor! Bu yıl da olduğu gibi her yıl düzenlenen Aydın Doğan Vakfının desteği olduğu dünyanın dört bir yanından karikatüristleri bir araya toplayarak uluslararası bir platformada buluşturdu. 35. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödüllerini alan ve sergilenen karikatüristlerin eserlerleri farklı kategorilerde hepsi de kendine hayran bırakıyor! 

64 ÜLKEDEN 623 SANATÇI KATILDI!

Karikatürlerin içerisinde Türk karikatüristlerinde karikatürlerinin bulunduğu uluslararası platform Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle sergideki eserler, Karikatür Yarışması’nın 35. yılına özel bir görsellikle sergileniyor. 

BİRİNCİLİĞİ İRAN'DAN GHODRATİPOUR VE SIRBİSTAN'DAN JUGOSLAV VLAHOVİC PAYLAŞTI

Teşviye'de Galeri Işık'ta sergilenen eserlerin birinciliği İran’dan Dokshid Ghodratipour ve Sırbistan’dan Jugoslav Vlahovic’ın paylaştı. Shahrokh Heidari (İran) ikincilik ödülünü Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Yalçındağ’ın, Krzysztof Grzondziel (Polonya) ise üçüncü olarak ödülünü Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı’nın elinden aldı.. Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü'nün sahibi de Fransız Karikatürist Bernard Bouton oldu. 

aydın doğan uluslararası karikatür sergisi açıldı

Seçici Kurul ayrıca; Turan Aksoy (Türkiye), Constantin Pavel (Romanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Silvano Mello (Brezilya), Roman Peshkov (Rusya), Sajad Rafeei (İran), Nicos Terzis (İsveç), 2 ödül olmak üzere Didie Sri Widiyanto (Endonezya), Kürşat Zaman’ı (Türkiye) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

karikatür sergisi

29 Ocak Salı günü saat 17:00’da açılacak olan sergide, İran’dan Dokshid Ghodratipour ve Sırbistan’dan Jugoslav Vlahovic’ın birinciliği paylaştığı yarışmada yer alan eserler 9 Şubat’a kadar gezilebilecek. 

GÜÇLÜ KIZLAR GÜÇLÜ YARINLAR: BERNARD BOUTON

Her ne kadar bütün eserler kendi alanında farklı kategorilerde başarılı olsa da beni en çok etkileyen karikatür Fransız Karikatürist Bernard Bouton'un eseri oldu. Son zamanlarda kadına yönelik şiddetin bu denli göz önünde yaşandığı günlerde kadına değer veren ve kaleme alan eserleri el üstünde görmek bir hayli mutluluk veren umut verici haberler olarak 'Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar' ödülünü alarak karşımıza çıkıyor. 

aydındoğan uluslararası karikatür yarışması sergisi

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar