Mutluluk aynada baktığın o kişide saklı!

Mutluluğu aramak için çok çaba sarf etmeye gerek yok! Mutlu olmanın sırrı her şeyden önce aynada gördüğün o kişide saklı olabilir!

Şeyda Odabaş

Yeri geldi dağları aştık yeri geldi çevremizdeki insanları elimizin tersiyle hayatımızdan çıkardık. Mutlu olmak için dere tep düz gittik, hayatımızı değiştirmeye çalıştık. Bazen eski sayfaları karalayıp çöpe atarken yeni bir sayfa açmak için elimizden geleni yaptık! Peki sonuç ne oldu? Ben sana şöyle bir özetleyeyim sevgili okur; elde anlık mutluluklar, bizi kısa süreli heyecanlandıran ve döngü halinde değişen yeni insanlar kaldı. Mutlu olmak pek çok insanın ortak sorunları arasında yer alıyor. Mutlu olmak için yapamayacağımız şey yok! Fakat istediğimiz mutluluk için istediğimiz seviyeye geldiğimiz zannederken elimizde kalanları kaybettik. O da yetmiyormuş gibi daha büyük bir felaketi kuyruk gibi peşimize takıverdik!

Ne Eksik?

Her gün gülmek diye bir şey yok öyle arkadaşım! Hayat gülmeyle güzelleşseydi herkesin gülmekten ağzı yırtılırdı. Hayat bir denge üzerine kuruludur unutma! Herkesin ağzına sakız gibi doladığı mutluluk, gerçekten o andan keyif almak, üzerinde anılar toplayabileceğiniz bulutlardır aslında. Bu bulutlar zamanı gelince yerini sağnak yağışa bırakır. İşte o yağışta kabuğuna çekilip kendini dinlemeyi bileceksin! Al eline kahveni, çayını, çorbanı çekil bir köşeye film mi izliyorsun, kitap mı okuyorsun ne yapıyorsan yap! Yeter ki vaktini değerlendirmeyi iyi bil!

Öyle ki mutlu olmak için çoğu zaman çabalarken üzerinden atladığımız küçük detaylar hayatını mutsuzluğa sürükleyebiliyor. Mutluluk öyle elde edebileceğin bir sonuç değil kendini tanıman için bir süreçtir aslında! Çoğu zaman farkına varmadığın veya görmezden geldiğin sağlıklı değişimleri bir araya toparlamak istedim. Aramızda kalsın ama bunlar bende denenmiş tecrübeyle sabit şeyler.

mutluluk aynada baktığın o kişide saklı

Mutluluk Aynada Baktığın Kişide Saklı!

Gün içerisinde karşılaştığın kişilerden veya aynı ortamda sık sık yüz yüze geldiğin kişilerden çeşitli eleştirilere maruz kalıyor olabilirsin. Ancak bir başkasının görüşlerine ve tercihlerine göre değil artılarını da eksilerini de aynaya bakıp kendine bir eşittir çekip değiştirebileceğin ve değiştiremeyeceğin şeylerin farkına varman gerek! Kendini aynaya bakıp kendinde değiştiremeyeceğin yönlerinle sevmeye çalış. Unutma sadece sen istersen mutlu olursun! Ama bunu sadece gülmek kahkaha atmak olarak algılama.

Hayır De!

Hayatta gerekli gereksiz insanlar olabilir herkesi sevmek zorunda değilsin ve herkese özel vakit ayırmak zorunda olmadığını aklının bir kenarına otur ve 'Hayır' demeyi öğren! O an seni mutlu edecek bir şeyle ilgilenirken senin enerjni sömürecek insanlarla vaktini harcama! Bazı insanlar mutsuz olmaktan hoşlanır, seni onlardan biri yapmalarına izin verme! Ancak bunu yaparken de bencil olma. Senin olduğun gibi seninde bir başkasıyla bir şeyler paylaşacağın şeyler olabilir. Bunun yolu her daim empatiten geçiyor. 

Ben Ne Yapıyorum?

Kendine kısa dönemli hedefler koyabilirsin sevgili okurum. Uzun vadede yapılan planlar zaman zaman aksayabilir veya hedeften şaşabilir. Bu noktada 'ben napıyorum' sorusunu kendine sorabilirsin bu oldukça normal! Ancak bu sorular bazı zamanlarda yokuşu uzun olan karmaşık düşünceler seni bir çıkmaza sokabilir. Bu yüzden kısa vadede oluşturduğun planların sonucunu kısa sürede alabilirsin. Bu da seni ya sıradaki seçeneğe iter ya da elde etmek istediğin şeye ulaşmanı sağlar!

Unutma!

Her zaman kendini sev! Doğrularını sev, hatalarını gözden geçir ve hatalarına kocaman bir kahkaha at ''Ulan bunu da yaptık iyi mi bee'' diyerek kendini düzelt! Hayat sevgiyle geçiyor sevgili okur kendini sev, hayvanları sev, sokakta yürürken sana yanlışlıkla omuz atan insanlara kin tutmak yerine onları affet, özrünü kabul et! Çünlü hayat bazılarımız için çok kısa olabiliyor. 

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar