Kitabında çocuk istismarını savunduğu söylenen Elif Şafak ilk kez konuştu!

Mahrem isimli kitabında çocuk istismarını övdüğü söylenen ünlü yazar Elif Şafak, gelen tepkilerin ardından ilk kez açıklama yaparak sessizliğini bozdu.

Kitabında çocuk istismarını savunduğu söylenen Elif Şafak ilk kez konuştu!

Geçtiğimiz gün  Abdulllah Şevki'nin "Zümrüt Apartmanı" isimli kitabının içinde yer alan çocuk istismarını özendirici ifadeler gündeme bomba gibi düşmüş ve Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Şevki'den sonra ödüllü yazar Elif Şafak'ın da pedofili ifadeler içeren bir kitabı olduğu ortaya çıkmıştı. Tepkilerin odağı olan Elif Şafak, uzun süredir sessizliğini koruyordu. Şafak ilk kez BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayarak konu hakkında açıklama yaptı. Ünlü yazar, Ben edebiyatçı olarak kurbanın yanında yer alıyorum, onun gözünden anlatıyorum. Pedofiliyi savunmak söz konusu değil''  diyerek kendisini savundu. 

"PEDOFİLİYİ SAVUNMAK SÖZ KONUSU DEĞİL"

Elif Şafak gelen eleştirilerin çoğalmasıyla birlikte ilk kez açıklama yaptı. Şafak, 'Mahrem' romanındaki bazı ifadelerin 'çocuk tacizi ve pedofiliyi özendirdiği' iddiasıyla sosyal medyada başlatılan kampanya hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü yazar, "Okumadan ileri geri laflar sarf ediyorlar. Ben edebiyatçı olarak kurbanın yanında yer alıyorum, onun gözünden anlatıyorum. Pedofiliyi savunmak söz konusu değil'' dedi. Ayrıca bu tür linç kampanyalarının ilerleyen zamanlarda sansür ve otosansüre yol açabileceğinin kaygısını da belirtti.  Elif Şafak, bir hayat kadını olan 'Tekila Leyla'yı, toplumun 'ötekileştirdiği' kesimlerin kurduğu dostluğu ve İstanbul'u anlattığı '10 dakika 38 saniye' adlı son romanını da "Türkiye'nin yalnızlaştırdığı bir kadının hikayesi" olarak anlattı.

''HAKSIZLIKLARIN YAŞANDIĞI BİR TÜNELDEN GEÇİYORUZ''

Yazar Elif Şafak, Türkiye'de gazeteci, sanatçı, yazar ve akademisyenler için hayatın zorlaşmasını değerlendirirken "Çünkü çok büyük bir antidemokratik, hukuksuzlukların, haksızlıkların yaşandığı bir tünelden geçiyoruz biz. Kelimeyle iştigal eden herkes için çok zor ortam. Musa Kart gibi önde gelen çierlerimizden, sanatçılarımızdan biri yeniden hapse atılabiliyorsa, bütün sanatçılar için ortam çok zor" dedi.

"EKREM İMAMOĞLU'NA BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILDI''

Ünlü yazar Elif Şafak iktidar  ilk yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne destek verdiği için zaman zaman eleştirilere maruz kalmıştı. Şafak, "Bu parti iktidara ilk geldiği zaman demokratik reformlar vadederek geldi ve o vaatlerin her biri de önemliydi. O dönem ki söylemle daha sonra yaşadığımız şey arasında muazzam bir fark var. Geriye bir tek seçim sandığı kaldı, şimdi o seçimler de iptal ediliyor. Dolayısıyla ben büyük endişe duyuyorum, üzüntü duyuyorum. ve sanatçılar olarak konuşmamız gerektiğini düşünüyorum." dedi.

 

 

 

Yorumlar