Mutlu Tönbekici kimdir Instagram'ın gezginsincap'ını tahtakuruları yedi

Gazeteci ve yazar Mutlu Tönbekici'yi Avustralya'da tahtakuruları yedi. Instagram'da gezginsincap hesabıyla tanınan Mutlu Tönbekici'nin fotoğrafı olay.

Mutlu Tönbekici kimdir Instagram'ın gezginsincap'ını tahtakuruları yedi

Gazetecilik kariyerini noktalayan, Küçük Oteller Kitabı'nın yazarı Mutlu Tönbekici, koruyucu annelik yaptığı kızının eğitimi için Avustralya'ya taşınmıştı. Instagram'da Gezginsincap hesabıyla otel ve restoran tanıtımları yaparak hatırı sayılır bir kitleye ulaşan Mutlu Tönbekici Avustralya'da yeni hayatına alışmaya çalışırken tahtakurularına yem oldu. 

Bir süredir kızıyla birlikte Melbourne'de bulunan Mutlu Tönbekici, yaşayacakları bir ev bulana kadar otele yerleşmişti. Ancak ünlü gazeteci bu kararını alırken Avustralya'da yaygın bir tahtakurusu sorunu olduğunu bilmiyordu. Instagram hesabından tahtakurusu ısırıkları nedeniyle alerjik reaksiyon gösteren vücudunun fotoğrafını paylaşan Tönbekici, "Geleli iki hafta oldu ama sanki iki aydır buradaymışım gibi" dedi ve takipçilerine şunları yazdı:

"Avustralya'da her şeye hazırdım ama tahtakurusuna değildim.. Kaldığım otelde varmış meğer. Hani öyle çok da korkunç bir yer değildi. İçime sinmeyen bir şey vardı ama tahmin ettiğim gerçekten bu değildi.

Yerleştikten bir gün sonra bileklerimde müthiş bir kaşıntı başladı. Önce yemek alerjisi sandım. Sonra ayak bileklerim kırmızı noktalarla kaplandı. Ertesi gece jetlag sayesinde saçma bir saatte uyanınca baktım ki kan emici küçük arkadaşlar iş başında! Ertesi gün hemen ayrıldık oradan ama dev bir koloni fena halde ısırmıştı beni ve bunun sonucunda korkunç bir alerjik reaksiyon başladı. Her tarafım feci bir şekilde kabarıyor ve kaşınıyordu. Öyle ki doktora gitmek zorunda kaldım. Ama gel gör ki çoğu aile hekimi çarşamba günleri çalışmıyor! Dört yere gittim, hepsi kapı duvar.

Mutlu Tönbekici kimdir

Kim kurtardı beni? @gocmenannelerMelbourne şubesi! Bu oluşumu akıl edenden Allah razı olsun. Hemen hemen her ülkede Facebook ve WhatsApp grupları var. Avustralya'ya geldikten bir kaç gün sonra beni WhatsApp gruplarına dahil etmişlerdi. Durumumu gruba yazınca hemen ilgilendiler. Memleketten bu kadar uzakta Türk kadınlarının müthiş yardımlarını gördüm. Hanife hanım çok uzaklardan gelip beni önce doktora, sonra hastaneye acil servise götürdü. 

Hastanede beni o halde görünce hemen karantinaya alıp kanımı laboratuvara yolladılar. Enfeksiyon olmadığı, sadece alerji olduğu anlaşılınca ilaç yazdılar. (Bu arada 500 dolarımı (1888 TL) da peşin peşin aldıklarını söylemeliyim hemen. Mecburi sağlık sigortamdan almaya çalışıyorum şimdi)

Kaşıntım üç gün daha sürdü. Sonra kesildi, kabartılar da sönmeye başladı. Şimdi daha iyiyim.

Tahtakurusu meğer dünyada yeniden yükselişteymiş. Bir yandan kaşınırken bir yandan ne kadar makale varsa hepsini okudum. Yeni nesil tahtakuruları eski ilaçlara dayanıklıymış üstelik. Adamlar resmen DNA'larını değiştirmişler. Sadece Avustralya değil Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa'da da yaygınmış.

Öyle saçma sapan bir şey atlattık işte.. Geleli iki hafta oldu ama sanki iki aydır buradaymışım gibi.

Geriye bir tek ev tutma olayımız kaldı. Onu da halleder gibiyim. Gene yazacağım. Öptüm..."

Mutlu Tönbekici kimdir ne iş yapıyor

MUTLU TÖNBEKİCİ KİMDİR?

1970 İsviçre doğumlu olan Mutlu Tönbekici 9 yaşında Türkiye’ye döndü. İlk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politik Bilimler bölümünü tamamladıktan sonra, gazeteciliğe başladı. ATV, Hürriyet ve Show TV’de muhabirlik yaptı, Ahmet Utlu ile belgesel yapımı, Sabah ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı görevlerini aldı. 2007'den bu yana ablası Müjde (Nişanyan) Tönbekici ile, 1997'den bu yana çıkmakta olan, Türkiye’nin en sevilen seyahat rehberleri arasında olan Küçük Oteller Kitabı’nı yayımlamaktadır.

Vatan gazetesinde bir dönem Tuğçe Baran takma adıyla yazılar yazan Mutlu Tönbekici, 16 Mayıs 2008 itibarıyla bu ismi kullanmaya son verdiğini açıklamış ve köşesinde kendi ismini kullanmaya başlamıştı. 

 

Yorumlar