Erkeklerin Ramazan'da en çok merak ettikleri 5 cinsellik sorusu

Erkeklerin Ramazan'da en çok merak ettikleri 5 cinsellik sorusu ve yanıtlarını sizler için derledik. İşte Ramazan'da erkeklerin cinsellikle ilgili merakları.

Erkeklerin Ramazan'da en çok merak ettikleri 5 cinsellik sorusu

Ramazan ayında en çok merak edilen konuların başında Ramazan'da cinsel yaşam ve sınırları var. Özellikle erkeklerin Ramazan ayında arama motorlarında en çok yaptıkları aramaları ve soruların yanıtlarını sizler için derledik. İşte erkeklerin Ramazan ayında cinsellikle ilgili en çok merak ettikleri 5 soru ve yanıtı...

1-İHTİLAM OLMAK, CÜNÜP OLARAK SABAHLAMAK ORUCA ZARAR VERİR Mİ?

Oruçlu iken rüyada ihtilam (halk arasında rüyalanmak) olmak orucu bozmadığı gibi, gusletmeyi geciktirerek cünup olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Ancak, zorunlu bir durum olmadıkça hemen boy abdesti alınmalıdır.

2- CÜNÜP İKEN SAHUR YEMEĞİ YENİLİR Mİ, ORUCA NİYET EDİLİR Mİ?

Cünüp olan kimsenin elini, ağzını yıkamadan yemek yemesi ve bir şeyler içmesi uygun değildir. Ancak elini, ağzını yıkadıktan sonra sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.

3- MASTÜRBASYON ORUCU BOZAR MI?

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.

Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar.

4- ORUÇLUYKEN BOY ABDESTİ ALMAK, BANYO YAPMAK ORUCU BOZAR MI?

Eğer boy abdestli almanız gerekiyorsa, ağızdan ve burundan su yutulmadıkça banyo yapmak veya gusül abdestli almak orucu bozmaz.

5- CİNSEL İLİŞKİ İLE BOZULAN ORUCA KEFARET GEREKİR Mİ?

Cinsel ilişkinin orucu bozup hem kaza hem de kefareti gerektirdiği konusunda bütün mezhepler ittifak halindedirler ve hepsinin dayandığı delil aşağıdaki hadistir. Kefaret hakkında bu hadis delil olarak gösterilir?

“Peygamberin (s.a.s.) yanında oturuyorduk. Bir adam çıkageldi ve,
-“Ey Allah’ın Rasûlü, helak oldum!” dedi. Rasûlullah,
-“Neyin var?” diye sorunca adam,
-“Oruçlu iken eşimle cinsel ilişkide bulundum” diye cevap verdi. Bunun üzerine Rasûlullah,
-“Peş peşe, iki ay oruç tutabilir misin?” diye sordu. Adam,
-“Hayır!” dedi. Rasûlullah, 
-“Altmış fakiri doyurabilir misin?” dedi. Adam yine
-“Hayır” dedi. Rasûlullah bir şey söylemedi, aradan bir müddet geçti. Biz konuyu müzakere ediyorduk ki Rasûlullah’a ağzına kadar hurma dolu bir sepet getirdi. Hz. Peygamber, 

“Soru soran adam nerede”? dedi. Adam, 

-“Soru soran benim” deyince Rasûlullah,

"Şunu al ve sadaka olarak dağıt” buyurdu. Bu sefer adam, 

-“Benden daha fakir birine mi ya Rasûlellah? Allah’a yemin ederim ki, Medine vadisinde benim ev halkımdan daha fakir bir ev halkı yoktur.” dedi. Adamın bu sözleri üzerine Rasûlullah azı dişleri görünecek şekilde güldü ve

-“Hurmaları kendi ev halkına yedir” buyurdu. 

 

 

Yorumlar