Evde kelle paça çorba en pratik nasıl yapılır? Lezzeti damaklarda bırakan cinsten!

Evde en pratik haliyle kelle paça çorbası yapmanın tarifini ve ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirdik!

Evde kelle paça çorba en pratik nasıl yapılır? Lezzeti damaklarda bırakan cinsten!

Çorbaların vazgeçilmezi olan kelle paça çorbası mutfak lezzetleri arasında zirveyi oynayan tarifler arasında yer alıyor. Sizde evde lezzeti damaklarda bırakan kelle paça çorbası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri Elmaelma.com'da bulabilirsiniz! Lezzeti damaklarda bırakan bu lezzeti sevdiklerinizle beraber paylaşmanız dileği ile şimdiden afiye olsun!

Malzemeler; 1 adet kelle (dana, koyun veya dana), 4 adet ayak (dana, koyun veya dana), 1 adet işkembe, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber, 1 çay kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir), 3 diş sarımsak, 4 yemek kaşığı sirke, 1 çay kaşığı toz kırmızı biber evde kelle paça çorbası yapmak için yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Kelleyi iyice temizlemek için bir gece boyunca aralıklarla suyunu değiştirerek suda bekletin. Ardından süzün ve bir düdüklü tencereye alıp, üstünü geçecek kadar su doldurun. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 30 dakika boyunca pişmeye bırakın. Bu sürenin sonunda kelleyi tencereden alın ve etlerini didikleyip, didiklediğinizi etleri bir kenara alın. Kelleyi haşladığınız suyu da süzerek ayrı bir kaba alın.

İşkembeyi güzelce yıkayıp, temizleyin. Ardından ayakları da güzelce temizleyin ve gerekirse tütsüleyin. İşkembeyi ve paçaları düdüklü tencereye alın, üstlerini geçecek kadar su ilavesi ile, kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 30 dakika kadar pişmeye bırakın. Bu sürenin sonunda işkembeyi küçük küçük doğrayıp bir kaba alın.

Ayakları da güzelce didikleyip, didiklediğiniz etleri bir kenara alın.
İşkembe ve ayakları pişirdiğiniz suyu da süzerek bir kenara ayırın. Derince bir başka tencereye yağı ve unu alın ve unun kokusu çıkana dek unu kavurun. Sonra süzmüş olduğunuz kellenin suyunu ve işkembenin suyunu ekleyin. Un tamamen eriyene dek karıştırın. Ardından didiklediğiniz kelleleri, küçük küçük doğradığınız işkembeyi ve didiklediğiniz ayak etlerini ekleyin.

Çorbanız kaynayana dek karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra tuzunu ilave edin ve ayrı bir tavada kırmızı biberi tereyağında kızdırıp çorbaya ilave edin.
Güzelce karıştırın ve servis kasesine alın. Servis ederken üstüne rendelenip ezilmiş sarımsakları ve sirkeyi gezdirin. Toz kırmızı biberi çorbanın üstüne serpiştirerek lezzeti damaklarda bırakan bu lezzeti yiyebilirsiniz. 

Yorumlar