Emzik alışkanlığı nasıl bırakılır aşama aşama azaltın!

Bebeklerde emzik nasıl bırakılır? Bebekleri emzikten vazgeçiren en etkili yöntemleri sizler için hazırladık! İşte bebeğinize emziğini bıraktırmanın yolları!

Emzik alışkanlığı nasıl bırakılır aşama aşama azaltın!

 Çocuklar büyüdükçe geçilmesi gereken her aşama dahada zorlaşıyor. Bunlardan biri tuvalet eğitimiyken bir diğeri de emzik bıraktırma olayı. Özellikle emzik düşkünü bir çocuğunuz varsa muhakak bir tane beşiğin altında, bir tane oyuncak kutusunda ve bir tane çantanızda ya da arabanızda emzik bulundurmak zorunda kalmışsınızdır. Ne yaparsam yapamayım çocuğum bir türlü emziğini bırakmıyor diyorsanız bu yazımızda size bebeğe emzik bıraktırma yöntemlerini hazırladık. Peki bebeklerde emzik nasıl bırakılır? İşte bebeğinize emziğini bıraktırmanın yolları! 

EMME GÜDÜSÜ 2-6 AY ARASINDA BASKIN OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR 

Bebeklerin merkezi sinir sistemi tam olarak olgunlaşmadığı için anne karnındaki mme, sıçrama, yakalama, tonik boyun ve adımlama refleksi doğum sonrasında da bir süre devam eder. Bebek karnını doyurmak ister. Ve bu istekle ortaya çıkan emme güdüsü 2-6 ay arasında oldukça baskın olarak görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde görülen parmak emme davranışı da bu emme güdüsünden kaynaklanan bir davranıştır. Bazı anneler tam da bu evrede emziği devreye sokmaktadırlar ve bebeklerin bu hareketlerini kesmek istemektedir. Fakat parmağını emmekten uzaklaşan bebek bu sefer emziğe alışır ve onun için vazgeçilemez bir şey halini alır. 

EMZİĞİ BEBEĞİNİZ AÇ DEĞİLKEN VERİN 

Bebeklerinizin parmağını emmesini istemiyorsunuz ve onu emziğe alıştırdınız. Ozaman bebeğinizin emzik bağımlısı olmaması için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela İlk altı ayda emzik kullanımını bebeğinizin istediği zamanlarda aç değilken verin. Eğer bunun aksini yaparsanız bebek anne sütünü bir süre sonra reddedebilir. 

HER AĞLADIĞINDA EMZİK VERMEYİN 

Bebeğiniz her ağladığında ona emzik verme davranışınızdan mutlaka vazgeçmelisiniz. Ağladığında ona sarılmayı deneyin. 6 aydan sonra yavaş yavaş emzik kullanımını azaltmaya özen göstermelisiniz. Emziğe alışan ve bırakmak istemeyen bebekler için çeşitli yöntemler uygulanmaya çalışılsa da emziği bıraktıramayanlar oldukça zorluk çekiyor. Zorluk çeken anneler için emzik bıraktırma yöntemlerini sizler için hazırladık.

EMZİĞİN UCUNU KESİN 

Bebeğinizin kullanmış olduğu emziğin ucunu kesmeniz, bebeğinizde rahatsızlık hissi uyandıracaktır. Bu sayede bebeğiniz emziği bir süre sonra aşamalı olarak kesecektir. 

 AŞAMA AŞAMA AZALTMA

Bazı anneler emzik kesmeyi yavaş yavaş yapmaktansa bir anda kesmeyi tercih ediyorlar. Bu durum bebeklerde tranvmalara yol açıyor.  Uzmanlar ise bu konuda sabırla ilerlenmesi gerektiğini belirterek, olumsuz deneyim yaşatmadan emzik bırakmanın en doğru taktik olacağını savunuyor.

EMZİK KAYBETME

Emzik kullanan çocuklarda daha fazla işe yarayan bu yöntemde emziği saklayın ve ona emziği kaybettiğinizi anlatın.Kaybolma hissi her ne kadar huzursuzluk oluşturacak olsa da kaybolmuş bir nesnenin geri gelmeyeceğini anlamak zamanla emzik kullanma alışkanlığını ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar