Başak Temel
YAZAR

Akademisyen-ressam bir anne ve yapımcı (TRT)

Edebiyatçı bir babanın kızı olarak Ankara’da dünyaya geldi. ODTÜ Sosyoloji Bölümü mezuniyeti ardından 20 yıl süresince Stratejik Planlama, Kurumsal İletişim, Proje ve İş Geliştirme Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Projelerinde danışmanlık yaptı. Milli Eğitim, Kültür, Turizm ve Sağlık Bakanlıkları projelerinde yer aldı.

 Ulusal ve uluslararası firmalara iletişim, eğitim ve sosyal proje geliştirme alanında danışmanlık, eğitim ve hizmet verdi.

Kurumsal kariyeri paralelinde 2006 yılında Moderatörlük, 2010 yılında ise TRT’den gelen teklif ile Televizyon Program Sunuculuğuna başladı. TRT’nin ardından “Sosyal Ekran TV” projesini hayata geçirerek yapımcısı ve sunucusu oldu.  2016-2018 yılları arasında ETV iş kanalında editör sunucu olarak iş dünyası, kariyer ve kişisel gelişim üzerine programlar hazırladı. İş, sanat, spor, sağlık alanlarında tanınmış isimleri ve uzmanları ağırladı.

Kariyeri süresince 30’dan fazla Networking etkinliği, öğrenci-ebeveynler ve çalışanlara yönelik gelişim kampı düzenledi. Sektöründe öncü firmalarda Yönetici Koçluğu ve Kurumsal Eğitmenlik yaptı. İletişim, kariyer ve kişisel gelişim içerikli sosyal sorumluluk projeleri hazırlayarak Türkiye ve KKTC’de çeşitli üniversitelerde (ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Atılım, Gazi Üniversiteleri ile Çanakkale, Kayseri, Zonguldak ve diğer illerde), özel ve devlet okullarında 4000'den fazla orta-lise ve üniversite öğrencisine seminerler verdi. 

Halen, kariyer ve kişisel gelişim yolculuğunda daha etkin olmak isteyen öğrenci ve meslek sahiplerine bireysel eğitmenlik, koçluk yapmaya devam etmektedir. Kurumsal dünyada ise, kurumsal iletişimi ve halkla ilişkileri geliştirme odaklı iletişim ve eğitim programları hazırlamakta, sosyal proje konseptleri hazırlamaktadır.

15 yaşındaki ikizleri Selin ve Arda’nın, yaşamayı, gelişmeyi ve geliştirmeyi çok seven annesidir…