Bebekler için prebiyotik hangi besinlerde var bu meyvelere ağırlık verin!

Bebeklerin ek gıda takviyesinde bebekler için oldukça önemli olan prebiyotiğin hangi yiyeceklerde olduğunu merak edenler için bir araya getirdik!

Bebekler için prebiyotik hangi besinlerde var bu meyvelere ağırlık verin!

Bebeğinizin ek gıdaya geçiş döneminde süper besin sprebiyotik hangi yiyeceklerde var? sorusuna yanıt aradık ve Bebeğinizin ek gıdaya geçiş döneminde rahatlıkla kullanabileceğiniz ve bebeğinizi besleyebileceğiniz muz, çilek ve yoğurt gibi besinlere beslenme planında yer verebilirsiniz! İşte içerisinde süper besin prebiyotik barındıran bebeğinizin ek gıdaya geçiş döneminde rahatlıkla beslenebileceği o besinler...

Bebekler için ‘süper besin’ prebiyotik hangi yiyeceklerde var?
Ek gıdaya geçiş döneminde ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri bebeğin yeteri kadar prebiyotik alıp almadığı… Çünkü prebiyotikler vücutta bağışıklık fonksiyonlarını geliştiriyor, hastalıklara karşı direnci artırıyor; sindirim sistemine de iyi geliyor. Ayrıca ek gıdayla alınan prebiyotikler, en güçlü prebiyotik kaynağı olan anne sütünün fonksiyonlarını da destekliyor. Peki, bu ‘süper besin’i en çok hangi besinlerde bulabilirsiniz?

KURTARICI BESİN YOĞURT!

Prebiyotik ve probiyotik açısından zengin besinlerin başında yoğurt geliyor. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan yoğurt, aynı zamanda da en kolay ulaşılabilen zengin prebiyotik kaynaklarından. Kalsiyum, protein, B12 ve B6 vitaminleri açısından zenginliğiyle de bebek gelişimini, bağışıklığın güçlenmesini ve sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlıyor. Peki, yoğurdu prebiyotik açısından hangi besinlerle daha da zenginleştirebiliriz?

DEMİR VE BAKIR DEPROSU MUZ

Yoğurt karışımlarının gözdesi, aynı zamanda gerçek bir prebiyotik kaynağı… Özellikle tam olgunlaşmamış muzlarda çok daha fazla görülüyor. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, demir ve bakır gibi mineraller açısından oldukça zengin olan muz, aynı zamanda bebeklerin en hızlı alıştığı ve iştahla yediği besinlerin başında geliyor.

VİTAMİN DEPOSU ÇİLEK!

B, C ve K vitamini açısından zengin çilek aynı zamanda bir prebiyotik deposu. Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren, bebekler üzerinde sakinleştirici etkisi de saptanan çileği sekizinci aydan itibaren yoğurtlu tüm karışımlarınıza ilave edebilirsiniz.

ELMA PÜRESİ

Yoğurtlu karışımların vazgeçilmez öğelerinden biri de elma… Elma da diğer tüm prebiyotikler gibi bebeğinizin bağışıklığını düzenliyor, sindirim sistemine iyi geliyor. Elmayı bu kadar güçlü bir prebiyotik besin haline getirenin ‘lif’leri olduğunu, dolayısıyla suyu yerine püresinin tercih edilmesini gerektiğini de hatırlatalım.

Eğer bebeğiniz iyi bir prebiyotik karışımı elde etmek istiyorsanız elbette tek çözüm yoğurtlu meyve karışımları değil. Sebzelerden kereviz, kurubaklagillerden bezelye ve mercimek, tam tahıllardan yulaf ve arpa da ayrı ayrı prebiyotik depoları…

Yorumlar 1 yorum