Sonbaharda cinsel gücü korumanın yolları metabolizma takibi yapın!

Sonbaharda cinsel gücü korumanın yolları neler? İşte Sonbaharda cinsel gücü korumak için uzmanından 9 öneri! Bunlara dikkat!

Sonbaharda cinsel gücü korumanın yolları metabolizma takibi yapın!

Hattat Klinik’ten Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, güzın gelmesiyle beraber yoğun iş temposuna bağlı cinsel performansı düşüren bitkinlik, bitkinlik ve motivasyon kaybına karşı uyarılarda bulunmuş oldu. Adam vücudu için en önemli mevsim geçişinin güz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hattat, “Özellikle bu aylarda cinsel talep ve uyarılmayı yöneten testosteron hormonu düşmeye başlıyor. Yoğun iş yaşamının başlamasıyla bitkinlik, bitkinlik, zihinsel ve fizyolojik motivasyon kaybı da oluşabiliyor. Cinsel talep ve performans azalıp, sertleşme kalitesi, boşalma denetimü bozulabiliyor” diye mevzuştu.

STRES, SİGARA, ALKOL HORMONLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Güzın cinsel anti-aging programı için en doğru süre olduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, “Cinsel bölgeyi çevreleyen cilt, cilt altı dokuları, sinir ve damar sistemleri düzgüsel yaşlanma süreci ve çeşitli hastalıklar ile yıpranıp zedeleniyor. Sigara, alkol, hareketsizlik, beslenme yanlışları, ödem, yağ fazlalığı ve stres hormonları da cinsel bölge sağlığını negatif etkiliyor. Bu durum özellikle 40 yaş üzerinde sertleşme problemi, erken yada geç boşalma, cinsel isteksizlik, penis eğrilikleri, peniste plakların oluşması, penis ve çevresinde ağrı, cilt yaşlanması benzer biçimde sürekli problemler yaratıyor. Programla cinsel bölge yapılarını canlandırmak ve cinsel performansta gençleşme yaşamak hedefleniyor” ifadelerini kulandı.

Penis kaslarını geliştiren, ödem ve toksinleri temizleyen metotların özellikle güz cinsel gücü artırmak için kullanılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Halim Hattat, “Cinsel anti-aging, sağlıklı testosteron seviyeleri, penis plaklarının ve peyronie hastalığının tedavisi, idrar yolu ve prostat sağlığı, penise giden damar ve sinirlerde canlanma, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi ve cinsel bölge dokusunda oksijenlenme ve detoks benzer biçimde alanlarda fazda sağlıyor” dedi.

ÇİNKO DESTEKLERİNE DİKKAT:

Mevsim geçişlerinde cinsel performansı düşüren ana faktörlerden biri grip, nezle ve soğuk algınlığıdır.  Burun akıntısı, hapşırma, ateş, bitkinlik, halsizlik sizi haftalar boyu keyifli cinsel rutininizden uzaklaştırabilir.  Bunun için öncelikle aşılarınızı tamamlayın.  Grip ve zatüre aşılarınızı hekiminize danışarak yaptırın. Çinko hem bağışıklığı kuvvetlendirmede hem de testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineral. Çinko seviyelerinizi kandan denetim ettirebilirsiniz. Eksiklik var ise çinko desteklerinden yararlanabilirsiniz. Gene soğuk algınlığı durumunda çinko, c vitamini, ekinezya takviyeleri vücudunuzun hızlı toparlanmasını sağlayacaktır.

CİNSEL TIBBI KONTROLLERİNİZİ YAPTIRIN

Kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kanser, hormonsal dengesizlikler ve pek çok sağlık problemi sertleşme problemi, isteksizlik, boşalma problemi yaratabilir.  Peniste şekil-hacim bozuklukları görülebilir. Birçok ilaç cinsel performansı düşürebilir. Bu yüzden bir cinsel check up ile cinsel performansınızı denetim ettirin. Bu check up’ta hormonlar, penisteki hisler ve penis damarları incelenebilir. Testis fonksiyonları, yerleşimi, varikosel benzer biçimde problemler denetim edilebilir.  Penis şekil ve hacim eksiklikleri tespit edilebilir.  Prostat büyümesi/kanseri, idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirlenebilir.

METABOLİZMA TAKİBİ YAPIN

Günlük adım sayınız, harcadığınız kalori miktarı, kaç dakika hareket ettiğiniz, uyku süreniz cinsel performansı birebir etkisinde bırakır. Aktivite seviyeniz ne kadar yüksekse testosteron hormonu o denli optimal salgılanıyor.  Ekim ayında bir pedometre edinerek minimumından adım sayınızı hesaplamaya başlayın.  Günümüzde artık metabolizma dedektifleri ile daha detaylı incelemeler yaptırmak da mümkün.  Sonbaharda evde, ofiste geçirdiğiniz süre artarken sporu unutmayın. Haftanın 4 günü, orta şiddette 30 dakika yürüyüş icra eden erkeklerde cinsel fonksiyon problemlerı, daha azca egzersiz yapanlara göre yaklaşık yüzde 65 daha azca görülüyor. 

KIŞ DEPRESYONUNA DİKKAT!

Güz ve kış aylarında azalan güneş ışığı vücudumuzun iç saatini değiştiriyor.  Mutluluk hormonu serotonin daha azca salgılanıyor.  Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak malum kış depresyonu oluşabiliyor.  Cinsel istekte azalma, sertleşme kalitesinde beklenmeyen bir düşüş, boşalma süresinde ani değişimler yaşanabiliyor. Cinsel problemlerınız devam ederse performans korkusu yaratabilir.  Bu yüzden zaman kaybetmeden yardım alın. Kış depresyonundan korunmak için evinizi- ofisinizi gün ışığı ile doldurun. Güneşli günlerde dışarı çıkın, yürüyüş yapın.  Omega-3 kaynaklarına (balık, ceviz, ketentohumu, semizotu benzer biçimde) yönelin.  Alkol ve kafeinden uzak durun. Stres kaynaklarını azaltın.

HORMON DÜŞÜŞÜNE HAZIRLIKLI OLUN

Sonbahardan itibaren cinsel talep ve uyarılmayı yöneten testosteron hormonu düşmeye başlar. Bu yüzden sonbaharda cinsel isteğinizde, performansınızda, zevkinizde bir düşüş yaşamamanız için kesinlikle hormon seviyelerinizi denetim ettirin. Sabah 8-11 arasında vereceğiniz küçük bir kan testiyle hormon seviyeniz kolayca anlaşılabilir. Eğer bir eksiklik var ise hormon yerine koyma tedavileri hakkında hekiminizden düşünce alın. 

YATAK ODASINA STRES SOKMAYIN

Yaz aylarında iş-aile sorumlulukları tatiller ve sıcak havayla daha kolay tolere edilir. Kış aylarında yaşam stresleri sizi baskı altına alabilir.  Bu durum cinselliği monotonlaştırabilir, cinsel ilişki araları açılabilir.  Cinsel ilişkiye başlarken yada devam ettirirken yaşamınızın streslerinizi yatak odasına sokmayın. Yoksa ereksiyon sağlamada, sürdürmede, boşalmada güçlük yaşayabilirsiniz. Partnerinize ve o ana odaklanıp bu sürenin keyfini çıkarın. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız kesinlikle yardım alın. 

YAVAŞLAYIN

Yaşam koşuşturması vakitsizlik kaygısı ile hızlı cinselliğe sizi yönlendirebilir.  Sizi ve eşinizi en kısa süre ve şekilde orgazma ulaştıracak bir cinsellik güzel olsa da, eşinizle beraber oluşturacağınız varlıklı bir cinsel repertuar, uzun solukta tatmininizi arttıracaktır.  Bu yüzden orgazmı varılması ihtiyaç duyulan bir hedef benzer biçimde görmeyin.  Yolun tadını çıkarın.

TEDAVİ İÇİN BEKLEMEYİN

Yaz aylarında yaşadığınız rahatlama ile cinsel problemlerınızda hafifçe bir iyileşme olduysa derhal “iyileştim” sonucuna varmayın. Cinsel problemlerın %70’i organiktir ve dörutubet dörutubet hafifçe iyileşmeler olsa da giderek kötüleşebilirler.  Bu yüzden cinsel isteksizlik, erken/geç boşalma, sertleşme problemi benzer biçimde problemlerde altta yatan organik sebeplerin araştırılması için bir uzmana başvurun.  

ZAMAN VE MEKANIN UYGUN OLMASINI BEKLEMEYİN

Cinselliği sürekli süre, mekan ve koşulların uygun olduğu anda yaşayamazsınız. Çok bitkin olsanız da, kendinizi bakımsız hissetseniz de kimi zaman kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarmaya çalışın. Örneğin eve yoğun bir iş günü ardından bitkin, stresli geldiğinizi, eşinizin de sizin için hazırlanacak, bakımlı olacak vakti bulamadığını hayal edin. Bu durumda cinselliği ertelemeden o anı yaşamanızda hiçbir sakınca yoktur. Sadece bu hisler devamlı kendiliğinden aniden gelişmek zorunda değildir. Karşılıklı talep olduğunda çeşitli uyarılarla cinsellik teşvik edilebilir.

Yorumlar