Çocuklara diş teli ne zaman takılmalı süt dişleri döküldüyse...

Son dönemlerde diş tedavilerinde sıklıkla kullanılan tel tedavisi çocuklarda kaç yaşında uygulanabiliyor? Gelişme çağında olan çocuklar için 12 yaş önemli!

Diş tedavilerinde sıklıkla karşımıza çıkan tedavi yöntemlerinden biri de tel tedavisidir. Çoğunlukla çocukluk döneminde tercih edilen diş teli tedavisinde en çok merak edilen sorulardan biri de Çocuklara diş teli kaç yaşında takılır? Diş teli tedavisi kimlere yapılır? İşte tüm soruları Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban'a sorduk. Çoban gelişim çağında olan çocuklarda diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri sıraladı.

ÇOCUKLARDA DİŞ TELİ KAÇ YAŞINDA TAKILIR?

Özellikle son dönemlerde karşımıza sık sık çıkan diş tedavisi yöntemlerinden biri de diş telidir. Çocuklarda yoğunluklu olarak uygulanan diş teli yetişkinlerde de kullanılıyor. Ancak gelişme ve büyüme çağına olan çocuklarda kaç yaşından itibaren diş teli tedavisi uygulanıp uygulanmadığı hakkında merak edilenleri tek tek bir araya getirdik. 

SÜT DİŞLERİ ÇIKTIKTAN SONRA UYGULANMALI!

Özellikle gelişim çağında olan çocukların çıkardığı süt dişlerinden sonra gelen dişlerde oluşan eğriklikleri kurtarmak için tercih edilen tedavi yöntemi diş teli 12 yaşından sonra uygulanması çok daha sağlıklı olacaktır. 

Çocuklarda diş teli özellikle büyüme ve gelişmesinin devam ettiği 12 yaş civarında bütün süt dişleri değişip daimi dişlerin geldikten sonra kullanılmaktadır.

Bu durum çocuğumuzda görülen çene anomalisinin kapanış bozukluğunun şekline ve aşamasına bağlı olarak değişebilir. Özellikle bu gelişim döneminde bir ortodonti uzmanına görünmenizde bir fayda vardır. 

Yorumlar