Çocuklarda göz kuruluğu nasıl geçer? Daha az kırpıyorsa...

Çocukların kendilerini yeteri kadar ifade edemedikleri için zor teşhis edilen göz rahatsızlığıda çocuklarda göz kuruluğudur işte tedavisi ve belirtileri!

Çocuklarda göz kuruluğu nasıl geçer? Daha az kırpıyorsa...

Yetişkinlerde sıklıkla görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olan göz kuruluğu çocuklarda da görülüyor! Dış etmenlere bağlı olarak gelişen göz kuruluğu çocuklarda genellikle az göz kırpma durumlarında anlaşılabiliyor. Genellikle çocuklar kendilerini yeteri kadar ifade edemedikleri için çocuklarda göz kuruluğu zor teşhis edilebilmektedir. Çocuklarda göz kuruluğu genellikle gözlerde yanma, batma gibi şikayetler yaygın olarak görülebiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocuklarda göz kuruluğu tedavisi ve belirtileri hakkında önemli bilgiler paylaştı. Çocuklarda göz kuruluğu tedavisi nasıl olur? Çocuklarda göz kuruluğu nasıl geçer? İşte ebeveynlerin göz kuruluğunda çocuklarında dikkat etmesi gerekenler Elmaelma.com'da!

Dış etmenlere bağlı nedenlerle ortaya çıkma oranı daha fazla. Yazın maruz kalınan güneş, tuzlu su, kışın ise etkisini gösteren rüzgâr gibi dış etmenler göz kuruluğuna sebep olurken sürekli dijital aletlere bakıyor olmak en büyük tetikleyicilerinden. Bu hastalık çocuklarda nadir görülürken, kendilerini net ifade edemedikleri için muayenede zor teşhis ediliyor. Kendini ifade edebilen 6-7 yaş ve üzeri çocuklarda özellikle yanma ve batma şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Çocuklar Elektronik Eşyalara Daha Az Bakmalı!

Çocuğun daha az göz kırpmaya başlaması göz kuruluğunun oluşmasına sebep olan etkenlerden birisidir. Bunu gözlemlemek de ebeveynlere düşüyor. Yoğun telefon ve dijital cihaz kullanımı göz kırpmasının azalması ile basit kuruluk belirtilerine sebep olabileceğinin altını çizen Op. Dr. Özgür Gözpınar; “Kirpik dibi iltihabı (blefarit) nedeniyle kuruluk gelişebilir” diyor. Göz alerjileri ve alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar da kuruluğa yol açabiliyor. Bu durumda hekimler alerjiyi tedavi ederken kuruluğu gözden kaçırmamalı.

Güneşe Işınlarına Maruz Kalan Gözlerdeki Göz Yaşı Buharlaşıyor!

Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak bazı göz yapılarına zarar verirken aynı zamanda ısı nedeniyle gözyaşı buharlaşarak hızla azalıyor ve göz kuruluğu oluşuyor. Yazın çocuklara UV ışınlarına karşı koruyan güneş gözlükleri ve şapka takmak oldukça önemli. Yaz mevsimi sonlarında göz kuruluğu vakaları daha fazla görülüyor. Kış aylarında fazlalaşan rüzgarlar da aynı şekilde göz yaşının hızlı buharlaşmasına sebep oluyor. Buharlaşmanın yoğun olduğu aylarda su tüketimini çoğaltmak da önemli.

Göz Kuruluğunu Ne Tetikler?

Ancak çocuklarda belirgin düzeyde kuruluk sebepleri nadir görülen daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Rosacea gibi cilt hastalıkları, juvenil diabet, juvenil artrit, A vitamini eksikliği yapan hastalıklar ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi...

Tedavide yine kuru göz hastalığının tedavi yöntemleri uygulansa da çocuklarda doz ayarına dikkat edilmeli. Tedavide önemli olan gözün kaybettiği nemi yani gözyaşını geri kazandırmak. Tabii ebeveynlere de çok görev düşüyor. Bunların başında telefon, bilgisayar ve tablet gibi dijital aletlerin kullanımının süresini azaltmak geliyor. Çocukları havası kuru ve klimalı ortamlarda bulundururken gerekli tedbirleri almak gerekir.

Yorumlar