Çocukların yaz tatilini verimli geçirmesi için ne yapmalı?

Çocukların büyük bir heyecanla beklediği yaz tatili geldi çattı! Yaz tatilini çocukların verimli geçirmesi için ne yapmalı? İşte yanıtı!

Çocukların yaz tatilini verimli geçirmesi için ne yapmalı?

Tüm yıl içerisinde sınavlar sözlü notları derken yaz tatili geldi çattı! Karnesi iyi veya kötü gelmeksizin yaz tatilini çocukların daha verimli geçirmesi için ne yapmalı? Çocukların acaba teşekkür getirebilecek miyim? düşüncesi ile meşgul olurken yaz tatili boyunca çocukları serbest bırakmak yerine uzun süreli tatil boyunca verimli geçirmesi için aileler ne yapmalı? Aileler karne sonrası çocuklara nasıl davranmalı? Aileler çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmanın yöntemleri hakkında Floortime Terapisti ve Psikolog Mine Ağır, önerilerde bulundu. 

EBEVEYNLERİ KARNE SONRASI ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALI?

Psikolog Mine Ağır: “Karnedeki iyi veya kötü sonucun, bir yıl boyunca gösterilen
akademik performansın derecelendirilmesi olmakla birlikte sadece çocuğun değil, ailenin de bu eğitim sürecinde yaptıklarının bir ara dönem değerlendirmesidir’’ diyerek çocuğun başarısında aile faktörüne dikkat çekti. Sözlerine, ebeveynlerin öncelikle çocukları ile empati kurmasını ve karne günü ona ne hissettiğini sorarak başlaması gerektiğini ekleyen ebeveynlerin çocuğa anlayışla yaklaşıp, başarısızlık nedenlerini objektif ve çok yönlü olarak birlikte değerlendirip, çocuğun zayıf olan dersiyle ilgili, ''Bu dersi nasıl destekleyebiliriz, neleri farklı yaparsak daha faydalı olabilir”gibi sorularla çocuğun da fikrini alarak bu sorumluluğun içine çocuğu dahil etmeleri gerektiğini söyledi.

EN GÜZEL HEDİYE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEKTİR

Çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zaman, ona hediye vermekten çok daha değerlidir. Aslında birlikte olduğunuz anın kaliteli olarak geçebilmesi için çok özel ve olağandışı şeyler yapmanıza gerek yok. Ebeveynin dikkatini çocuğuna vererek etkileşim halinde olduğu, ilgisini ve sevgisini vererek yaptığı her türlü duygusal paylaşım anları kaliteli zaman olarak nitelendirilir. Birlikte yenilen yemekler ve yemek sonrası keyifle oynanan oyunlar gibi günlük aktivitelerin de zengin paylaşım anlarına dönüşebilmektedir.

Duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı, ailenin kendiliğinden ilişkiye kendini bıraktığı her an değerlidir. Geriye dönüp baktığımızda ebeveynlerimizle ilgili anılarımızda neleri hatırlıyoruz? Aklımızda kalan bize ne tür hediyeler aldıklarından çok; ne kadar sevildiğimiz, önemsendiğimiz, onlarla bir ve mutlu olduğumuzu hissettiğimiz zamanlardır. Çocuğun yaş ve gelişim düzeyine göre yapacağınız aktivitelerle tatilinizi kaliteli, keyifli ve bir o kadar da güzel geçirmenin ailenin elinizde olduğunu belirtti.

ÇOCUKLAR YAZ TATİLİNİ NASIL VERİMLİ GEÇİREBİLİR?

Ailece tatil yapmanın ve yeni yerler keşfetmenin “bir arada olmanın keyfine varmak” açısından son derece önemlidir. Şehirden ayrılamayanlar için; sinema, tiyatro ve oyun parklarına gitmek, müzeleri ziyaret etmek, çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini destekleyen güzel aktiviteler olabilir. Evde çocuğunuzla birlikte yaşına ve gelişimine uygun eğitici ve öğretici oyunlar oynayabilir, kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz.

Karnesi nasıl olursa olsun her çocuğun bir eğitim dönemi boyunca emek verdiğini ve yaz tatilini hak ediyor. Çocuklar için en önemli şeyin, tatilde aileleriyle birlikte güzel vakit geçirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİYLE NE KADAR VAKİT GEÇİRMELİ?

-Ebeveynler, çocuklarını teknoloji ile internetin sağlıklı ve bilinçli kullanılması konusunda bilgilendirmelidirler. Tabii bu noktada, anne-baba olarak teknolojik araçları kullanırken rol model olmak da çok önemlidir.

-Çocukların boş vakitlerini cep telefonu ve tabletle geçirmeleri yerine, ebeveynleri ve sevdikleri ile vakit geçirmelidir. Örneğin, hep birlikte pikniğe gitmek, film izlemek, kitap okuyup konu hakkında sohbet etmek, tarihi ve turistik yerleri keşfetmek, çocuğun kendini daha mutlu ve özel hissetmesini sağlar.

-Çocuklarınızı sıfır veya sınırsız teknoloji değil, yeterince teknoloji kullanımına teşvik edin! Herkese çocuğuyla geçireceği keyifli, güzel vakitler diliyorum

Yorumlar