Havuz sonrası çocukların göz sağlığı nasıl korunur? Güneş gözlüğü şart!

Yaz tatillerinin vazgeçilmez aktivitesi olan havuzdaki klordan çocukların göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü şart!

Havuz sonrası çocukların göz sağlığı nasıl korunur? Güneş gözlüğü şart!

Çocuklar için yaz tatillerinin en eğlenceli aktivitelerinden biri de bol bol güneşlenip havuza girmektir. Yaz tatilinin doyasıya keyfini havuzda çıkaran çocukların dikkat etmesi gereken noktalardan biri de gözlerdir. Uzun süre suyun içerisinde vakit geçiren çocukların gözlerinin yanması ve ebeveynlerin çocuklarının göz sağlığını korumaları için dikkat etmesi gerekenleri Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, yanıtladı.

Havuzda Sonra Çocuğunuzun Gözleri Kızarıyorsa Dikkat!

Çocuklar için yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yollarından biri deniz ve havuz kullanımı. Çocuklar bol güneşli günlerde serin sularda oynamanın tadını doyasıya çıkarırken, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de göz sağlıkları… 

Havuz Suyundaki Kloramin Gözlerde Alerjiye Yol Açıyor!

Yaz tatili denilince çocukların en büyük eğlencesi deniz ve havuz kenarlarında zaman geçirmek. Güneş ve tuzlu su fiziksel gelişimleri için fayda sağlarken, göz sağlıklarını tehdit edebiliyor. Denizde tuzlu su, havuzda klor ve diğer kimyasallar gözlerde alerjiye neden olabiliyor. Havuzda alerji oluşturan klorun kendisi değil yağ, kir ve idrarla temasından oluşan kloramin oluyor. Havuzların PH değerleri genelde 7,2-7,8 arasında olduğunu belirten Dr. Özgür Gözpınar, ‘PH değerinin 7,2 altına düşerek asidik tarafa kayması da gözlerde tahriş yapabiliyor.

Ayrıca çocuklarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için sürdüğünüz güneş kremleri, istemeyerek de olsa kimyasal alerjik konjonktivit oluşturabiliyor. Çocuklar, yüzlerinde güneş kremi varken gözlerini ovuşturarak kremi gözün içine taşıyarak, alerji riskini artırabiliyor. Bu gibi durumlarda göz, su ile bol bol yıkanmalı.’ diyor.

Güneş Gözlüğü ve Şapka Kullanımı Önemli!

Güneşten gelen UV ışınları cildimize olduğu kadar gözlerimize de zararlı etkilerde bulunabiliyor. Özellikle çocukların cildi ve gözleri daha hassas olduğu için, bu ışınlardan daha fazla etkileniyor. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak katarakt, sarı nokta hastalığı (maküla bozukluğu) ve kuş kanadı (pterjium) gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor.

Çocuklarda deniz ve havuz kullanımı kontrollü yapılmalı. Ebeveynler çocukları ile suda geçirecekleri zamanı doğru ayarlamalı. Sudan yansıyan ışınların UV etkisi daha da fazladır. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneşlenmekten ve su kenarında oyun oynamaktan kaçınılmalı. Ebeveynler, çocuklarının yüz yapılarına uygun %100 UV filtreli güneş gözlüğü ve siperli şapka ile güneş ışınlarının zararını en aza indirmeli.’

Yorumlar