Spora başlamadan önce ısınma nasıl yapılmalı omurgayı ısıtın!

Spora başlamadan önce herhangi bir sakatlanmanın olmaması için ısınma hareketleri mutlaka yapılmalıdır. Peki doğru ısınma hareketleri neler?

Spora başlamadan önce ısınma nasıl yapılmalı omurgayı ısıtın!

Fit bir vücuda sahip olmak, sağlıkli bir beden için yapılan spor yaparken en çok yapılan hatalardan biri ısınma hareketleri yapmadan spor yapmaktır. Spor yaparken oluşabilecek herhangi bir sakatlanmanın önüne geçmek, bedeni spora hazırlamak için ısınma hareketleri mutla yapılması gerekiyor. Peki ısınma hareketleri neler? Doğru ısınma hareket nasıl yapılır? İşte spor hayatında yapılan hataladan olan doğru ısınma hereketlerini Antrenör - Eğitmen Selenay Atabaş Güven sıraladı.

SPOR ÖNCESİ ISINMA HAREKETLERİ NELER?

Spor öncesi yapılan ısınma germe hareketleri hem sizi antrenmana hazırlar hemde antreman sırasına daha çok verim almanızı sağlar. Spora başlamadan önce doğru ısınma haraketleri ilk önce omurgayı ısıtarak başlayabiliriz.

Karşıya doğru baktık nefes alarak aşağıya doğru omurgayı açtık en aşağıya doğru eğildik serbest bırakarak karın içerde en aşağıya kadar eğildik geri yukarıya kalkıyoruz yavaş yavaş, sonrasında omuzları omuzlarımızı geriye doğru çevirdik karşıya bakarak yapıyoruz sonrasında şırak haraketi ile devam edebiliriz yukarıya doğru.

Bir thera band yardımı ile omurganın tüm bölümlerini ısıtabiliriz, ısınmada önemli olan şey karnı içeri çekerek ısınma yapmanız. Boyunumuzu sağa sola çekerek ısınmaya devam edebiliriz statik ısınmaları yapabiliriz, önce aktif ısınmaları yapıyoruz sonrasında statik ısınmalara geçebiliriz.

Yorumlar