Biti saçtan temizleme yöntemleri neler en etkili 2 yöntem!

Bit yaygın olarak çocukların okuldan kapmasıyla karşılaştığımız bir durum olsa da uzun saçlı kadınlarda da görülmektedir. Peki bit nasıl temizlenir? İşte 2 adım

Biti saçtan temizleme yöntemleri neler en etkili 2 yöntem!

Çoğu zaman çocukların okulda birbirlerine bulaştırmasıyla karşılaştığımız bit sadece çocuklarda değil aynı zamanda uzun saçlı yetişkinlerinde saçı banyo esnasında yeteri kadar temizleyememesi sonucunda bit oluşumu görülmektedir. Biti saçtan tamamen temizlemek her ne kadar kulağa uzun uğraş gibi gelse de biti saçtan kolay ve etkili bir şekilde temizlemenin yöntemlerini bir araya getirdik! İşte saçı bitten temizlemenin en etkili 2 yöntemi!!

BİT NEDİR?

Saçta oluşan ve halk arasında 'bit' olarak adlandırdığımız bir diğer adıyla 'pedikulozis' olarak bilinen 6 ayaklı olan dişi ve erkek cinsleri olan kan emerek yaşamını sürdüren bu parazit genel olarak saçlarda görülse de aynı zamanda kaşlarda ve kasıklarda da bulunuyor. Açık havada sadece bir kaç gün hayatta kaldıkları için genellikle saç diplerinde yaşamını sürdürebiliyorlar. 

BİT NASIL OLUŞUR?

Halk arasında genellikle havada kapılabileceği düşüncesi olsa da özellikle kurumuş saç derisi, kepek oluşumu ve baş bölgesindeki fazla yağ oluşumuyla bite dönüşmeye zemin hazırlamaktadır. 

VAZELİN İLE BİT TEMİZLEME

Malzemeler; Vazelin, ince dişli bit tarağı, şampuan yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Vücut bakımında kullanılan vazelin aynı zamanda bit temizlemede oldukça etkili yöntemlerden biridir. bol miktarda vazelini saç diplerinize uygulayarak uygulayın daha sonra 1 saat kadar saçınıza sürdüğünüz vazelini bekletip ince bit tarağı ile saçınızı taradıktan sonra şampuanla saçınızı yıkayıp temizleyebilirsiniz.

BİBERİYE YAĞI YÖNTEMİ

Malzemeler; 5 damla okaliptüs yağı, 5 damla biberiye yağı, 5 damla zeytinyağı yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Yukarıdaki tüm yağları saç diplerinize masaj yaparak uygulayıp daha sonra 1 saat kadar saçınızda bekletip birt tarağı ile saçınızı tarayarak saçınızdaki bitlerden temizleyebilirsiniz.

Yorumlar