Hamilelikte zencefil yemek zararlı mı fazlası düşüğe neden oluyor!

Hamilelikte zencefil yemek zararlı mıdır? Zencefil çayı hamilelikte zararlı mı? Zencefil tüketimine dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık!

Hamilelikte zencefil yemek zararlı mı fazlası düşüğe neden oluyor!

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik sırasında tüketilen besinlerdir. Bebeğe zarar vereceği düşünülerek bazı besinlerden uzak duran anne adaylarının kafasını karıştıran besinlerden biri de zencefildir. Peki, hamilelikte zencefil tüketilmeli mi? Zencefil çayı hamileler için zararlı mı? Zencefil hamilelikte ne kadar tüketilmeli? gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız içeriğimize bir göz atmanızda fayda var. 

Halk arasında yer alan tartışmalı konulardan bir tanesi de hamileyken zencefil tüketmenin bebek için sakıncalı olduğu düşüncesidir. Fakat uzmanlar, hamileyken zencefil tüketmenin bulantıyı geçirdiğini ve bunun yanı sıra birçok hamilelik problemini ortadan kaldırdığını söylüyor! Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor! O da tüketilen zencefilin miktarı! Gebelikte zencefil tüketirken dikkatli olmakta fayda var. 

MİDE YANMALARININ ÖNÜNE GEÇER! 

Gebelikte zencefil tüketiminin birçok faydası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi yüksek tansiyonu düşürmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil mide yanmalarının da önüne geçmektedir. Hamilelikte alınan kiloların etkisiyle oluşan yorgun kasları rahatlatan zencefil, rahim içindeki bebek için yeterli miktarda kan akışını destekler.

ZENCEFİL FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE ZARAR VERİR Mİ?

Bu denli faydalarının olmasına rağmen tartışmalı bir konu olan hamilelikte zencefil tüketimi doktor onayı almadan asla içilmemesi gereken bir konudur. Her gün 2 fincandan fazlası erken doğuma ya da düşüğe neden olabilir. Bu nedenle ölçüyü kaçırmamakta fayda var.

ZENCEFİL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 

Bir bardak kaynar suyunun içine yarım tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin. 10 dakika sonra süzdükten sonra 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketerek gebelikte mide bulantısı problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

 

Yorumlar