Caz'da kadınlar zamanı

18. Caz Festivali devam ediyor. Unutulmaz performanslara ev sahipliği yapan Açık Hava Tiyatrosu bu kez de efsane kadın vokelleri ağırlayacak.

Caz'da kadınlar zamanı

18. İstanbul Caz Festivali, ‘kadın vokaller haftası’ diye de adlandırılabilecek bir programla devam ediyor. Harbiye Açıkhava Sahnesi, bu hafta üst üste kadın vokallerinin performanslarını sergileyeceği gecelere ev sahipliği yapacak. İlk konser bu akşam gerçekleştirilecek: ‘Sing The Truth’

Nina Simone anısına başlatılan ve müzisyenin repertuarının ünlü sanatçılarca seslendirildiği ‘Sing the Truth’ gecesinde büyük kadın şarkıcıların caz, folk, R&B, gospel ve blues türlerindeki şarkıları tekrar hayat bulacak. Bu akşam 21.00’de başlayacak konserde Batı Afrika müziğini R&B, caz ve funk ile buluşturan Angelique Kidjo, Grammy ödülünü üst üste üç kere almayı başaran tek kadın caz vokalisti olan Dianne Reeves ve 2003’teki ilk albümünden bu yana büyük ilgi toplayan Lizz Wright sahne alacak. Sanatçılar, konserde Miriam Makeba, Abbey Lincoln, Odetta, Billie Holiday, Lauryn Hill, Tracey Chapman ve Aretha Franklin gibi Afro-Amerikan kadın şarkıcı geleneğinin önde gelen isimlerinin parçalarını seslendirecek.

İstanbul Caz Festivali’nin kadın haftasında tabii ki pop-caz da mevcut. Popüler caz deyince ilk akla gelen isimlerden Randy Crawford, Joe Sample ve Natalie Cole’un performansları ise yarın akşam izlenebilir. Konserin birinci bölümünde Randy Crawford ve Joe Sample, ikinci bölümündeyse Natalie Cole sahne alacak.

Kadın vokaller haftasının son konseri ise Akdenizli kadınlardan. 15 Temmuz’daki ‘Suyun Kadınları’nda besteci ve gitarist Javier Limon’un flamenkosuna Akdenizli kadın sanatçıların getirdiği yorumlar sunulacak. Bu vesileyle aynı sahneyi paylaşacak isimler ise Aynur Doğan, Buika, La Shica ve Sandra Carrassco.

Yorumlar