Siz beş kişiden hangisisiniz?

Bu araştırmadan çıkan sonuç uzmanları endişelendirdi: Sürekli kalori saymak, sağlıklı beslenmeme riski doğurabilir.

Siz beş kişiden hangisisiniz?

İngiltere’de yapılan ve The Daily Mail gazetesinde yayımlanan bir araştırmada, her beş kişiden birinin en az ayda bir kez diyete başladığı, ancak sürekli kalori sayar hale gelmenin sağlıklı beslenmeme riskini doğurduğu belirtildi. Bir şirket için yapılan araştırmada, halkın yüzde 22’sinin, birkaç haftada bir yeni bir diyete başlarken, yüzde 36’sının marketlerde sürekli en az kilo aldırıcı besin arayışında olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, kadınların yüzde 43’ü düzenli olarak düşük kalorili yiyecekler satın alırken, yüzde 63’ü üzerlerinde zayıflamak için baskı hissettiklerini söyledi. Bununla birlikle, araştırma kapsamındakilerin üçte ikisi, zayıflama çabalarına rağmen haftada en az bir kez tatlı yemekten geri kalmıyor.

Düşük kalorili demek, sağlıklı demek değil

Ancak uzmanlar, sürekli zayıflamaya odaklanmanın, sağlıklı beslenmenin önüne geçmesi riski taşıdığına dikkat çekiyor. Manchester Metropolitan Üniversitesi’nden Dr. Emma Derbyshire, genellikle işlenmiş düşük kalorili gıdaların yüksek seviyede şeker ve katkı maddesi içerdiğini, insanların sandığı gibi bu gıdaların sağlıklı olmadığını söylüyor. Dr. Derbyshire, “Kalori miktarı önemli olmakla birlikte dengeli ve çeşitli gıdalarla beslenmenin önüne geçmemeli” diyor.

Yorumlar