Elmanın faydaları uykusuzluğun çaresi bu meyvede!

Elmanın faydaları neler? Kış aylarında sıklıkla tüketilen elmanın insan sağlığına olan faydalarına inanamayacaksınız!

Elmanın faydaları uykusuzluğun çaresi bu meyvede!

Sonbaharda tezgahlarda yerini almaya başlayan ve kış aylarında sıklıkla tüketilen elmanın insan sağlığına olan faydalarını biliyor musunuz? Uykusuzluğa iyi gelmesinden tutun da akciğerleri temizlemesine kadar birçok konuda fayda sağlayan bu besinin faydalarına gelin beraber bakalım. Peki elmanın faydaları neler? Tam bir vitamin deposu olan bu meyvenin faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

POTASYUM BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİN BİR BESİNDİR 

Elma oldukça faydalalı bir besindir. Elmanın kendisi de suyu da faydalıdır. Elmanın suyu çıkarıldığında bazı vitamin ve mineral oranları düşerken bazıları da yükselmektedir. Örneğin B6 vitamini düşerken lif oranı artar. Elma potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Elma bunun yanı sıra içerisinde barındırdığı potasyum dolayısıyla vücuttaki ağrıları da azaltmaktadır. İçerisinde bol miktarda A,E,C vitaminleri barındırmaktadır. 

ELMA SUYUNUN İÇERİSİNE TARÇIN DÖKERSENİZ...

Elma uyku problemi yaşayan kişiler için ideal bir meyvedir. Bir bardak alma suyunun içersine atılan tarçın uyku etkisini arttırmaktadır. 

KEMİK SAĞLIĞINA İYİ GELMEKTEDİR 

Elma C vitamini bakımından da oldukça zengin bir besindir. Bu nedenle kemik sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda kemik hastalıklarına yakalanma oranını da azaltmaktadır. 

KARACİĞERDEKİ TOKSİNLERİ AZALTMAKTADIR

Karaciğerdeki toksinlerin atılmasına yardımcı olan besinlerden biri de elma suyudur. Düzenli olarak tüketilen elma suyu karaciğerdeki toksinleri azaltmaktadır. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR 

Elmanın içerisinde bulunan bir madde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sinir sisteminde deforme olmuş hücreleri de yenilemektedir. 

AKÇİĞERLERİ TEMİZLİYOR 

Elmanın bir diğer faydası da astım krizi yaşayanlar için doğal bir ilaç  olmasıdır. Aynı zamanda akçiğerlerdeki deforme olmuş alanları iyileştirmektedir. Günde bir bardak tüketilen elma suyu akciğerleri enfeksiyonlara karşı korur.

KRIŞIKLIKLARIN AZALMASINA YARDIMCI OLUR 

Elma suyunun faydaları saymakla bitmiyor. İnsan sağlığına bu denli faydalı olan elma, aynı zamanda cilt içinde çok faydalıdır. Elma suyunu cildiniz için tonik olarak kulannabilirsiniz. Cildinizi yenileyerek kırışıklıklarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMEKTEDİR 

Elmanın bir değer faydası ise hafızayı güçlendirmesidir. Suyu çıkarıldıktan sonra K ve B6 vitaminleri her ne kadar azalsa da düzenli olarak tüketildiğinde beyin sağlığını geliştirmeye yarıdmcı olmaktadır. 

 

Yorumlar