Hurma ve kayısı alırken nelere dikkat edilmeli küf riskini arttırıyor!

Sindirim sistemini güçlendiren hurma ve kuru kayısı her ne kadar çokça tercih edilen kuru meyveler olsa da hurma ve kayısı alırken bu özelliklere dikkat!

Hurma ve kayısı alırken nelere dikkat edilmeli küf riskini arttırıyor!

Kilo vermek isteyenlerin diyet listesinin bir numaralı besini olan kuru kayısı ve hurma olsa da satın alırken gözden geçirilmesi gereken maddeleri atlamayın! Sindirim sistemine iyi gelse de satın alınan her hurma ve kayısı hijyenik mi? Hurma ve kayısı alırken dikkat edilmesi gerekenler ne? Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan kuru meyvelerle ilgili tüketicileri uyarıyor son kullanma tarihlerine titizlikle dikkat edilmesi gerektğini belirterek sıralıyor..

HURMA VE KAYISI ALIRKEN DİKKAT!

Kuru meyvelerden kayısı ve hurmanın çok sık tüketildiği bir dönemdeyiz. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Peki, aldığımız her kayısı ve hurma gerçekten hijyenik mi; sağlıklı koşullarda saklanıyor mu? ve son kullanma tarihi ve menşeinin belirli olması sebebiyle paketli ürünlere yönelmelerinin en doğru tercih olacağının altını çiziyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNE ÇOK İYİ GELİYOR ANCAK...

Yaz aylarının gelişiyle forma girme çalışmaları hız kazandı, kuru kayısıya ilgi arttı. Öte yandan Ramazan ayıyla birlikte hurma satışları da hızlandı. Hurma, kuru kayısı ve diğer tüm kuru meyveler Ramazan ayında özel bir yere sahip ve sindirim sistemimizin de en yakın dostu. Uzmanlar, kurutulmuş meyvelerin, içerdikleri lif zenginliğiyle mide, bağırsak kanserlerinden koruduğunu ve kabızlığı önlediğini söylüyor. Peki, sağlığımız için bu kadarı gerçekten yeterli mi? Açıkta satılan kuru kayısı, kuru erik, hurma, gül kurusu ve kırmızı meyvelere yönelen tüketicileri resmi kontrollerden geçen ve menşei bilinen paketli ürünleri tercih etmeye özen göstererek açıkta satılan ürünlerden uzak durmaya özen gösterin!

AÇIKTA SATILAN KURU MEYVELER KÜF RİSKİ TAŞIYOR!

Saner, faydaları saymakla bitmeyen kuru meyvelerin neden paketli tercih edilmesi konusunda şunları söyledi: “Son kullanma tarihini, kimin tarafından üretildiğini bildiğiniz, el değmeden size ulaştığına emin olduğunuz, güvendiğiniz ürünlere yönelin. En zararlı küf toksiniDünya Sağlık Örgütü'nce bir numaralı kanserojen madde olarak nitelendirilen Aflatoksin maddesidir. Aflatoksin riskinin en yoğun olduğu gıdalar arasında en başlarda açıkta satılan ve uygun şartlarda muhafaza edilmeyen kuru meyveler geliyor.”

AÇIKTA SATILAN MEYVELERİN GELDİĞİ YERİ DÜŞÜNÜN!

Saner, “ambalaja girmiş ürünleri almayın” demenin bakanlık onay mekanizmalarını ve tüketicinin sağlığını hiçe saymak olduğunu belirterek, önemli ve dikkat edilmesi gereken hususun; gıdanın üretilmesi-tüketilmesi sürecindeki her aşamasında bilinçle üretilmiş, paketlenmiş, menşei belli ve kontrol altında olan işletmelerde üretilmiş olan gıdaları tüketmek olduğunu kaydetti. Saner, “Gıda güvenliğini bir zincire benzetiyoruz. Zinciri çektiğinde en zayıf halkasından kopar. Her halkanın güçlü olması gerekiyor. Gıdanızı aldığınız işletme temiz gibi görünebilir hatta temiz de olabilir; peki, bu gıdaların nasıl bir ortamda üretildiğini, depolandığını ve nereden geldiğini biliyor musunuz? Muhafaza edildiği, bekletildiği alanlarda böcek, fare, kir, toz, pas, egzoz dumanına maruz kaldı mı; çıplak ellerden mikroplar geçti mi; bundan emin misiniz? İşte bunu denetleyebilmenin en iyi yolu ambalajlı ürünleri tercih etmektir.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Yorumlar