Yiyeceklerin taze olduğunu nasıl anlarız balığın karnına bastırın!

Bozulmaya eğilimli olan ve satın alırken bayat olup olmadığını anlamak için bazı yöntemleri bir araya getirdik. Balığın karnına bastırın eski haline dönmüyorsa.

Yiyeceklerin taze olduğunu nasıl anlarız balığın karnına bastırın!

Günlük hayatta pek çok tükettiğimiz besinlerin bozuk olup olmadığını anlamak için bazı önerilerde bulunduk. Sağlık için midenizin bozulmaması ve tüketmekten hoşlandığınız gıdaları taze taze tüketmek için elmaelma.com olarak bir araya getirdiğimiz önerilere göz atabilirsiniz. Mesela balık... Balık satın alırken balığın karın yani orta kısmına bastırın eğerki bastırdığınız yer eski haline dönmüyorsa bayattır. Ancak eski halini alıyorsa bu yöntem taze olduğunu gösterecektir.

BALIĞIN KARNINA BASTIRIN!

Balık alırken ilk olarak balığın karın kısmın yani orta tarafına bastırın. Eğerki bastırdığınız yer eski haline dönüyorsa korkmayın bu yöntem balığın oldukça taze olduğunu gösterir. Ancak bastırdığınız yer şekil aıyor ve çöküntülü kalıyorsa balık bayat olabilir.

ET SULU VE KANLIYSA...

Birçoğumuzun yemeklerin içinde veya tek başına severek tükettiğimiz et alırken gereğinden fazla parçalara ayrılmış, sulu ve çok fazla kanlıysa bu özellikler etin bayat olduğunun kanıtıdır. Normal renginden farklı ve kokusu alışılagelmişin dışındaysa arkanıza bakmadan oradan ayrılın.

TAVUK ALIRKEN RENGİNİ İNCELEYİN!

Birçoğumuzun sıklıkla tükettiği bir diğer yiyecek de tavuktur. Sebzeli baharatlı farketmeksizin çok fazla pişirme yöntemi olan tavuk satın alırken taze olup olmadığını anlamak için renginin normal ve diri olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Balıkta olduğu gibi tavuğa bastırdığınızda esnek olması ve eski halini alması tavuğun taze olduğunu gösterir.

KONSERVE YİYECEKLER

Sağlıksız ve tüketilmesi çok fazla önerilmeyen gıda konserveleri satın alırken kapağın ve tabanın bombeli olması etiketinin yeni ve yıpranmamış olması dikkate alınması gerekiyor. 

YUMURTA ALIRKEN ÜZERİNDE ÇATLAK OLMAMASINA DİKKAT EDİN!

Yumurtayı evde barındırırken yaklaşık 4 santigrat derecenin altına düşmemesine özen gösterin. Mikroorganizma üreme olasılığının son derece yüksek olması ve üzerinde küçük bir miktar dahi olsa çatlak olmamasına özen gösterilmelidir.

Yorumlar