Ocak gözleri nasıl temizlenir pırıl pırıl olması için...

Ocak gözleri nasıl temizlenir? İşte yemek pişirirken en çok kirlenenen alanlardan olan ocak gözlerinin temizlenmesine dair tüm merak edilenler!

Ocak gözleri nasıl temizlenir pırıl pırıl olması için...

Yemek pişiriken en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri de hiç kuşkusuz ocaklarımızdır. Ocağın harlı bir şekilde yanması veya yemek dökülmesiyle birlikte bir süre sonra kirlenen ocaklarımızın temizliği de epey zor olmaktadır. Kararan ocak gözlerini ilk günkü gibi tertemiz ve pırıl pırıl yapmak isteyenler buraya! Size önereceğimiz bu yöntemler sayesinde ocak gözlerinizi pırıl pırıl yapabileceksiniz. İşte yapmanız gerekenler! 

SABUN OCAĞINIZI PARLATIN

Ocak gözlerinizi pırıl pırıl yapmanın bir yolu sabundan geçiyor. Yapmanız gereken tek şey sabunu rendelemek ve derin bir kabın içerisine koymak. Ardından kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine döküp ocak gözlerini de içerisine atın. 1 gece beklettikten sonra durulayıp, çamaşır suyu döküp telle sert bir şekilde telle ovun. Ocağınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. 

SICAK SUYLA PARLATMA YÖNTEMİ

Ocak gözlerini sıcak suyun içerisinde bekletip kararan yerlerin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra tel ve bulaşık deterjanı ile ovalayın. Duruladıktan sonra kullanabilirsiniz.

SİRKELİ KARIŞIMLA PARLATMA YÖNTEMİ

MALZEMELER

2 Çay bardaği sirke, 4 yemek kaşığı limon tuzu, Demirlerin üzeri geçene kadar su, beyaz sabun, çelik tel

TEMİZLEME YÖNTEMİ 

Yapmanız gereken tek şey tüm malzemeleri karıştırmak. Ardından ocak gözlerinin içerisine koyun. Yumuşadıktan sonra beyaz sabunla ovaladığınızda ocağınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. 

 

 

 

Yorumlar