Kabaran kekin sönmemesi için ne yapmalı asla bıçak batırmayın!

Kabaran kek neden söner? Kabaran kekin sönmemesi için ne yapmalı? sorularının yanıtlarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kabaran kekin sönmemesi için ne yapmalı asla bıçak batırmayın!

Çay ve kahvelerin  vazgeçilmezi olan kek, yapımı kolay gibi görünse de püf noktaları bulunan yaparken dikkat edilmesi gereken bir lezzettir. Kek yaparkenken kadınların en fazla karşılaştığı problemlerden biri de kek hamurunun sönmesidir. Elmaelma.com olarak sizlere kek hamurunun sönmemesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini hazırladık. Peki kabaran kek neden söner? Kabaran kekin sönmemesi için ne yapmalı? İşte tüm merak edilenlerin cevabını sizler için hazırladık. 

FIRININ KAPAĞINI SÜREKLİ AÇIP KAPATIYORSANIZ... 

Kekiniz eğer aniden sönüyorsa ya da asla kabarmıyorsa bunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin en önemlisi ise ısı değişimleridir. Kekinizi doğru adımlarla yapmış olabilirsiniz. Fakat eğer fırınınızı uygun sıcaklıkla ısıtmadıysanız ya da  pişirme aşamasında sürekli kapağını açıp kapatıyorsanız o kekin sönme ihtimali yükselecektir. 

BIÇAK YA DA ÇATALLA PİŞİP PİŞMEDİĞİNİ KONTROL EDİYORSANIZ... 

Kek tariflerinde fırınınızı belli bir sıcaklıkta önceden ısıtmanız gerektiği yazar. İlk 20-25 dakika bu ısıyla asla oynamadan, fırının kapağını açıp ısı değişimleri yaşatmadan kekinizi pişirin. Bununla beraber kekinizin sönme riski azalacaktır. Eğer kekinizi kontrol etmek istiyorsanız, sert bir cisim yerine kürdanla test edin. Keke dokunduracağınız sert ve keskin cisimler kekin kıvamının bozulmasına neden olacaktır. 

FIRININIZI ÖZENLE SEÇİN 

Kekin sönmemesini istiyorsanız fırınızını özenle seçmelisiniz. Fırının pişirme performansı, her yere eşit miktarda ısıyı dağıtamıyor olması, kapağında yaşanan tam kapanmama ve ısıyı içinde tutama problemleri kekinizin sönmesine neden olabilir. Bu nedenle ısıyı doğru yayan bir fırın kullandığınızdan emin olun. 

MALZEMELERİN BAYAT OLMAMASINA DİKKAT EDİN!

Kek yaparken yumurtanın bayat olmamasına dikkat etmelisiniz. Bayat yumurta kekin kabarmasını önlemektedir. Kabartma tozunun kullanım tarihinin geçmiş olması ya da uygun şekillerde saklanmamış olması da kekin sönmesine neden olur. Bu nedenle tarifte kullanılan malzemelerin bayat olmamasına dikkat edin. 

 

 

Yorumlar