Böbrek hastalığı neden olur gelişigüzel ilaç kullanıyorsanız...

Birçok hastalığı da beraberinde getiren riskli hastalıklardan biri de böbrek hastalığıdır. Peki böbrek hastalığı neden olur? İşte o 7 alışkanlık!

Böbrek hastalığı neden olur gelişigüzel ilaç kullanıyorsanız...

Çeşitli hastalıklardan bedenimizi korumak için uygulanması gerekenler listesi aslında çok kolay! Ancak farkında olmadan edindiğimiz alışkanlıklar çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Bunlardan biri de diyalize kadar götüren böbrek hastalıkları! Her ne kadar çok basit gibi görünsede günlük hayatta edindiğimiz bir çok alışkanlık böbreklerden olmanıza neden olabiliyor.

Böbrek hastalığı neden olur? Böbrek hastalığına neden olan etkenler neler? gibi sıkça sorulan sorulara Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı ve Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır yanıtladı. yılda en az 2,4 milyon kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini söylüyor. Prof. Dr. Ülkem Çakır 14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrekleri vuran 7 hatayı anlattı, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Böbrek sağlığında tehlike çanları çalıyor! Gidişat endişe verici ama buna rağmen böbreklerimizi bırakın korumak için önlem almayı, onları hiç umursamıyoruz ve çoğu zaman vaktinden önce yaşlanmalarına neden oluyoruz. Böbrek sağlığına toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla dünyada ve ülkemizde her yıl Mart ayının ikinci perşembe günü Dünya Böbrek Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı’na denk gelen Dünya Böbrek Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Nefroloji Bilim Dalı Başkanı ve Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, “Böbrek sağlığı hata kaldırmaz. Böbrek hastalıklarına neden olan unsurlardan uzak durmalı ve hata yapmamalıyız” diyor.

ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA 6. SIRADA!

Dünya Böbrek Günü’nün bu yıl ki teması “Her yerde herkes için böbrek sağlığı” olarak belirlendi. Zira günümüzde dünya genelinde 850 milyon kişinin çeşitli nedenlerden dolayı böbrek hastalığına sahip olduğu tahmin ediliyor. Epidemiyolojik çalışmalar, genellikle yavaş ilerleyen ve geri dönüşü mümkün olmayan kronik böbrek hastalığının, yılda en az 2,4 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu, hatta en hızlı ölüme yol açan nedenler arasında altıncı sıraya yükseldiğini gösteriyor.

Ani gelişen ve kısa sürede yaşamı tehdit eden böbrek fonksiyonlarındaki bozulma ‘akut böbrek hasarı’ olarak adlandırılırken, Prof. Dr. Ülkem Çakır “Akut böbrek hasarı ivedilikle tedavi edilmediğinde, hasar organ yetmezliği evresine ilerleyerek ölüm oranlarını ciddi oranda arttırır. Akut böbrek hasarı dünya genelinde 13 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Bu olguların yüzde 85 'i düşük ve orta gelirli ülkelerdedir ve yılda 1,7 milyon kişinin bu sebeple yaşamlarını yitirdiği öngörülmektedir” diyor. Kronik böbrek yetmezliğinin en ileri evresi ise ‘son dönem böbrek yetmezliği’ olarak adlandırılıyor. Bu dönemdeki hastalara diyaliz ve böbrek nakli gibi tedaviler uygulanması gerekiyor.

BİRÇOK HASTALIĞI ETKİLİYOR!

Hem akut hem de kronik gelişen böbrek fonksiyon kaybı; diyabet, hipertansiyon, obezite ve kalp damar hastalıklarının seyrini kötüleştirmesinin yanı sıra, hepatit, tüberküloz, sıtma varlığında, ölüm riskinin artmasına önemli ölçüde zemin hazırlıyor. Böbrek naklinin diyalize göre daha uzun ve kaliteli yaşam sunmaktadır.  buna karşın gerek fiziksel ve yasal altyapı gerekliliklerini sağlamadaki yetersizlikler, gerekse organ bağışına karşı kültürel önyargıların çoğu zaman birçok ülkede organ nakillerinin yapılmasına engel oluşturmaktadır. 

7 HATA DİYALİZE GÖTÜRÜYOR!

Günlük hayatta tüketilmesi gerekenden daha az su tüketimleri, yemeklerde çok fazla tuz tüketilmesi, vücuda aşırı protein yüklemek, uzman teşhiş koymadan gelişigüzel ilaç kullanmak, haddinden fazla şişmanlamak, sigara gibi zararlı alışkanlıkların tüketilmesi egzersizden uzak kalmak gibi hatalar diyaliz.

Yorumlar