Çakşır otu faydaları nelerdir iştah açıyor!

Çakşır otu faydaları nelerdir ? İştah açıcı özelliğe sahip olan çakşır otunun faydalarına inanamayacaksınız! Her derde deva oluyor!

Çakşır otu faydaları nelerdir iştah açıyor!

Çakşır otunun faydaları nelerdir? Bu mucizevi besin her derde şifa oluyor. Çakşır otu halk arasında çok fazla bilinmeyen bir ottur. Kilo almak isteyipte alamayanlardan tutun da, vücuda sağladığı enerjiye kadar pek çok konuda sağlığa yararlı olan bu besinin daha başka faydalarını da öğrenince hemen gidip almak isteyeceksiniz. Peki çakşır otunun faydaları nelerdir? İşte tepeden tırnağa sağlığa iyi gelen bu otun saymakla bitmeyen faydaları!

ANA VATANI İRAN OLARAK BİLİNMEKTEDİR 

Boyu 3 metreye kadar ulaşan çakşır otu, otsu bir bitki türüdür. Ana vatanı İran olarak bilinmektedir. Ancak köklerinin bulunması durumunda hemen hemen her toprağa ekilebilir cinsten bir bitkidir. Bitkinin bulunduğu yere uyum sağlaması için sadece çok fazla kurak olmaması yeterlidir. 

 TÜM HASTALIKLARA ÇARE OLUYOR! 

Bu ot Türkiye'de eczanelerde bile satılmaktadır. Ancak bitkinin kendisi Hayat'da yetişmektedir. Bu bitki neredeyse tüm hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ama halk arasında pek fazla bilinen bir bitki değildir. Aynı zamanda bu bitki, Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz bölgelerinde sıklıkla görülebilmekte ve buralarda rahatlıkla yetişebilmektedir.

HER DERDE DEVA OLUYOR

Çakşır otunun faydalarını saymakla bitiremiyoruz. En çok bilinen faydaları; vücutta afrodizyak etkisi yaratarak cinsel gücü artırıcı bir özellik göstermesi. Bunun yanı sıra çakşır otu, kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıları dindiriyor. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Vücudumuzdaki toksinleri, yani zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırıyor. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığından tutun geçmek bilmeyen balgama kadar kış hastalıklarıyla ilgili birçok sorunu çözüyor.Vücutta kan şekerini düşürücü bir etki yaratıyor, bu nedenle ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamak büyük önem taşıyor. Vücuda sağladığı enerji sayesinde zindelik veriyor. Hücrelerin kendilerini yenileme sürecini hızlandırıcı etkisiyle yaraların iyileşme sürecine katkısı olduğu biliniyor. İştah açıcı bir etki oluşturduğundan özellikle kilo almak isteyip de alamayanlar tarafından değerlendiriliyor.Güvendiğiniz aktarlardan bulabileceğiniz çakşır otunu, çay, macun, toz, kök ya da yağ şeklinde bulabilirsiniz.

TOZ YA DA KÖK OLARAK ALABİLİRSİNİZ

Eğer çakşır otunu çay olarak tüketmek istiyorsanız toz ya da kök olarak çakşır alabilir, aldığınız bu toz ya da kökten 1 tatlı kaşığı kadarını, kaynattığınız suyun içinde 10-15 dakika kadar demleyip süzdürdükten sonra ortaya çıkan çayı afiyetle içebilirsiniz. Bu çayı günde 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

AFRODİZYAK ETKİSİ YARATMASI İSTİYORSANIZ...

Eğer afrodizyak etkisinden faydalanmak istiyorsanız ya doğrudan karışım halinde satılan çakşır macununundan edinebilir ya da çakşır tozu alıp 1 çay kaşığı kadar çakşır tozunu 1-2 çay kaşığı kadar bal veya pekmezle karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 kez kullanmanız yeterli.

CİLTTEKİ YARALARI TEDAVİ EDİYOR 

Eğer cildinizdeki yara, sivilce ve akne izlerinden kurtulmak için çakşır otu kullanmak istiyorsanız çakşır yağını tercih edebilir, 1 çay kaşığı kadar çakşır yağını yarım çay kaşığı kadar zeytinyağıyla karıştırdıktan sonra uygulamak istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yorumlar