Mangonun faydaları kansızlığı yok ediyor!

Mangonun faydaları neler? Mango nasıl tüketilmelidir? ''Meyvelerin kralı'' olarak adlandırılan mangonun insan sağlığına olan faydaları inanılmaz!

Mangonun faydaları kansızlığı yok ediyor!

Tropikal bir meyve olan ve 'Meyvelerin Kralı' olarak adlandırılan mangonun insan sağlığına olan faydalarını duymuş muydunuz? Kansızlığı yok etmesinden tutun da vücutta ödem birikmesinin önüne geçmesine kadar pek çok konuda fayda sağlayan mangonun bilinmeyen yararlarının neler olduğunu sizler için araştırdık. Peki mangonun faydaları neler? Mango nasıl tüketilmelidir? merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. 

SIVI ORANI YÜKSEK BİR BESİNDİR 

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali karşılayacak kadar güçlü olan mango tropik bir meyvedir. Sıvı oranı oldukça yüksek olan bu besin eti bol bir meyvedir.  Birden fazla çeşidi olan bu meyvenin tadı da farklılık göstermektedir. Oldukça güçlü bir lif kaynağı mangonun tadı erik ve kavuna benzetilmektedir. 

UZUN SÜRE TOK TUTUYOR 

Mango uzun süre tokluk hissi veren bir meyvedir. Mango protein, doymamış yağ, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, magnezyum, beta karoten, tiamin, amino asitler, riboflavin A ve B vitamin kompleksi bakımından oldukça zengindir.

A VİTAMİNİ BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİNDİR 

Mango A vitamini bakımından oldukça zengin olan bir meyvedir. Bahar aylarında artan göz kuruluğu ve enfeksiyonlarını engellemektedir. Bunun yanı sıra gece körlüğünün de önüne geçmektedir. 

ANEMİ HASTALIĞININ TEDAVİSİNE İYİ GELİYOR 

Mangonun bir diğer faydası da kan hücrelerini arttırması ve kansızlığa iyi gelmesidir. Anemi gibi hastalıkların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Sadece kan yapmaz aynı zamanda kandaki mikrop ve enfeksiyonların oranını düşürür. 

GÖZENEKLERİ TEMİZLER, CİLDİ SIKILAŞTIRIR 

Mango cilde de oldukça faydası bulunan bir meyvedir. İster yiyin ister yüzünüze sürün. Yüzünüze sürmek istiyorsanız yarım saat bekletip yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Mango, açılmış gözeneklerinizi temizleyecek ve cildinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır. 

MANGO EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLİR?

Mangoyu tüketmeden önce bol suyla yıkayın. İyice temizlendikten sonra kabuklarını soyup, püre haline getirin. İçine pudra şekeri dökerekte tüketebilirsiniz. 4 orta boy ceviz ve bir avuç fındıkla beraber ezip sabah kahvaltısı yerine bir bardak süt ile beraber içiniz. Mangoyu bir miktar limon sıkıp salata olarakta tüketebilirsiniz. 

 

 

Yorumlar