Safranın cilde faydaları kırışıklığı önlüyor!

Güneydoğu Asya'nın geçim kaynaklarından biri olan safran bitkisinin cilde ne kadar faydalı olduğunu duymuş muydunuz? İşte safranın cilde faydaları!

Safranın cilde faydaları kırışıklığı önlüyor!

Safran bitkisi doğada yer alan mucize bitkilerden biridir. Daha çok cilt ve beden sağlığının korunması için tercih edilen safrandan yemek, çay, lokum gibi de pek çok alanda faydalanılmaktadır. Cilt bakımına önem veren kadınlar artık günümüzde doğanın nimetlerinden faydalanmaya başladılar. Kimyasal olmayan doğal ürünler, cilt bakımına özen gösteren kadınların vazgeçilmezleri haline geldi. İşte cilt bakımında kadınların tercih ettiği vazgeçilmez ürünlerden biri de safran bitkisidir. Ülkemizde sadece Safranbolu ilçesinde yetişen bu mucizenin cilde olan faydaları saymakla bitmiyor. Peki safranın cilde olan faydaları neler? Gelin bu mucize bitkinin cilde olan faydalarına beraber bakalım. 

RENK DEĞİŞTİRİYOR 

Safran bitkisi Güneydoğu Asya'nın geçim kaynaklarından biridir. Sonbahar ve kış aylarında toplanır. İlk toplandığında mor renginde olan bu bitki kurutulduğında kırmızımsı turuncu rengine dönüşür. 

CİLDİ YENİLİYOR, KIRIŞIKLIKLARI ÖNLÜYOR! 

Cilt bakımında artık kadınlar doğadan gelen mucizelerden yararlanıyolar. Safranda o mucizelerden biri olarak değerlendiriliyor. Safran bitkisi çingene bitkisinin çiçeklerinden elde edilen bir bitkidir. Bu bitkinin neredeyse tamamına yakını İran'dan hasat edilmektedir. Safranın cilt bakımı için çok önemli olduğunu duymuşmuydunuz. Kırışıklıkları önleyip, cildi yenileyen safran bitkisi tam bir muzie. 

SİVİLCELERİ KURUTUYOR 

Yapılan araştırmalara göre aynı zamanda cildin aydınlanmasını da sağlayarak cilt lekelerini en aza indirmektedir. Bun yanı sıra sivilceyle ilgili herhangi bir problemi olan kişilerinde rahatlıkla tercih edebileceği bu bitki sivilcelerinde kurumasını sağlıyor. 

SAFRAN MASKESİ NASIL YAPILIR?

1 çay kaşığı safran ile 2 yemek kaşığı sütü karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra soğuması için buzdolabında bekletin. Maskeniz soğuduğunda kıvama gelmeye başlayacaktır. Kıvama geldiğinde ise maskeniz uygulamak için hazırdır. Bir yüz fırçası kullanarak maskenizi tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika beklettikten sonra ıslak bir sünger ya da nemli bir havlu ile cildinizi temizleyebilirsiniz

Yorumlar