Acıbadem kurabiyesi tarifi tadıyla mest ediyor!

Acı badem kurabiyesi nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Pastanelerden aldığımız tadına doyamadığımız bu tarifi evde yapmaya ne dersiniz? İşte hazırlanışı!

Acıbadem kurabiyesi tarifi tadıyla mest ediyor!

Bayıl bayıla tükettiğimiz pastanelerden severek aldığımız acıbadem kurabiyesini evde hazırlamaya ne dersiniz? Görüntüsü ve tadıyla makarona benzeyen bu enfes tarifin yapılışı biraz zahmetli, ama tadı denemeye deyecek kadar lezzetli. Fırından çıkmış sıcacık acıbadem kurabiyeleriniz ve demlenmiş bir çay tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Peki acıbadem kurabiyesi nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte bu enfes lezzetin tarifi. Şimdiden afiyet olsun. 

MALZEMELER: 

200 gram kavrulmamış badem (ya da badem unu), 140 gram yumurta akı (yaklaşık 4 adet yumurta akı), 325 gram toz şeker, 1/2 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Üzerleri için:

8 adet çiğ badem

HAZIRLANIŞI: 

Acıbadem kurabiyesi hazırlamak için; kavrulmamış bademleri bir mutfak robotunda çekerek toz haline getirin. Yumurta akını bir tencerede çatal yardımıyla çırptıktan sonra toz badem ve toz şekeri katın. Acıbadem kurabiyesi hamurunu oluşturacak karışımı, kısık ateşte 10-12 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin.
Şeker eriyip sıvılaşmaya başlayan kurabiye karışımı bir çırpıcı yardımıyla karıştırdığınız için yeniden koyulaştığında ocaktan alın. Sıcak olan karışımı geniş bir cam tepsiye aktarıp, aralarda karıştırarak soğutun. Bir mala ya da spatula yardımıyla karıştırdığınız kurabiye hamuruna limon suyunu katıp, hamurun katılaşmasını sağlayın. Sıkma poşetine aldığınız hamuru, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak büyük ya da arzuya göre küçük yuvarlaklar halinde sıkın. Sivri kalan üzerlerini pişerken yanmaması için küçük dokunuşlarla düzeltin. Yeterli sıcaklığa ulaşması için fırını 140 derecede ısıtın. Yaklaşık 10 cm. çapında 8 adet hazırladığınız acıbadem kurabiyelerinin orta kısımlarına kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin. Önceden ısıtılmış fırında, düşük derecede ve orta rafta 30 dakika kadar pişirdiğiniz kurabiyeleri, çatlamaya başlayan üzerlerinin renk alması için 10 dakika kadar 150 derecede pişirmeye devam edin. Fırından çıkan ve yağlı kağıt üzerinde bulunan kurabiyeleri, ıslak bir mutfak bezi üzerine aldıktan sonra yağlı kağıtlarından ayrılmalarını sağlayın.
Alt kısımları hafif bir şekilde nemlenen her iki kurabiyeyi, birbirine yapıştırıp toplamda 4 adet kurabiye hazırlayın. Tamamen toz bademle hazırlanan ve mis gibi kokan kurabiyeleri, kapalı bir kapta uzun süre saklayabilir sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 

Yorumlar