Müslümanların bereketli tatlısı aşure tarifini en kolay tarifi!

Muharrem ayının 10. gününe özel yapılan ve o hafta dağıtılan bereket ve bolluğu ifade eden aşure tarifini bir araya getirdik!

Müslümanların bereketli tatlısı aşure tarifini en kolay tarifi!

Aşure her ne kadar yapması uğraştırıcı bir tatlı olsa da Müslümanlar için bereket ve bolluğu ifade eden bir tatlıdır. Muharrem ayının 10. gününde haypılan ve dağıtılan oldukça lezzetli olan aşureyi evde yapmak isteyenler için malzemelerini ve yapılış aşamasını bir araya getirdik! Daha önce hiç yapmayanlar ve ilk defa aşure yapacaklar için yapılışı oldukça kolay aşure tarifini elmaelma.com olarak bir araya getirdik! Müslümanlar tarafından bereketi ifade eden tatlı olan aşureyi evde yapmanın püf noktalarını derledik! Evde aşure yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri ve yapılış aşamasını aşağıda bulabilirsiniz! İşte ihtiyacınız olan o malzemeler!

Malzemeler; 500 gram buğday, 1 su bardağı kuru fasulye, 1/2 su bardağı nohut,  1 çay bardağı kuru üzüm, 10 adet kuru kayısı, 10 adet kuru incir,  1 paket vanilya, 1/2 su bardağı fındık, 1 adet orta boy elma, 4 adet karanfil, 1,5 su bardağı toz şeker, 5 su bardağı sıcak su, 1 su bardağı süt, 1 adet nar, 1/2 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi, 1 yemek kaşığı tarçın aşure yapmak için yeterli olacaktır. Tercihinize göre yukarıda bir araya getirdiğimiz malzemelere eklemeler veya malzeme çıkarabilirsiniz.

Aşure Nasıl Yapılır?

Akşamdan buğdayı ovalayarak suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 10 dakika kaynatın. Kaynama sonunda çıkan sarı suyu döküp tekrar sıcak su koyup 5 dakika daha haşladıktan sonra kapağını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün buğdaylara sıcak su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın, suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.

İç malzemelerini koymadan önce de sütünü ilave edin. Sonra sırasıyla içine haşlanmış nohutları, kuru fasulyeyi koyup kaynatın. Suda beklettiğiniz kuru üzümleri ve fındığı süzüp aşureye ilave edin. Limon kabuğu rendesi ve kuş üzümünü de ilave edip karıştırın. Şekerini de yavaşça ilave ettikten sonra kuru kayısıları, elmayı, tuzu ve vanilyayı da ekleyin.

Aynı zamanda incirleri küp şeklinde doğrayın ve ayrı bir kapta suda haşlayıp süzdükten sonra aşureye ilave edin. Aşureyi iyice karıştırıp ve son 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak olarak kaselere paylaştırın. Ilındıktan sonra üstlerini süsleyip ılık ya da soğuk servis edebilirsiniz.

Yorumlar