Çocuklarla iyi iletişim kurmanın 5 yolu kartları açık oynayın!

Her ebeveyn çocuklarıyla daha sağlıklı iletişim kurmanın yollarını arıyor. İşte çocuklarla iyi iletişim kurmanın yolu bu 5 aşamadan geçiyor!

Çocuklarla iyi iletişim kurmanın 5 yolu kartları açık oynayın!

Aile arasındaki iletişimin güçlü olması ilerleyen zamanlarda oluşabilecek herhangi bir problemlere karşı üstesinden gelmek oldukça kolaylaşacaktır. Ancak bu noktada en önemli adım ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimini güçlendirmek ve sık sık yapılan kavgaların önüne geçmek olmalıdır. İşte bu yüzden ebeceynlerin sıklıkla sorduğu sorulardan olan Çocuklarla iletişimi güçlendirme yolları neler? Çocuğumun ters davranışlarını nasıl bıraktırabilirim? gibi soruların yanıtını bir araya getirdik! Sizde çocuğunuz ile olan iletişiminizi iyileştirmek istiyorsanız bu 5 aşamaya dikkat edin!

KARTLARI AÇIK OYNAYIN!

Çocuğunuzla aranızda yaşadığınız tartışmaların önüne geçmek için kural belirleyin! Kuralları belli olan herhangi bir konu hakkında çocuğunuzun tartışma çıkarmasını, isyan etmesini ve gerginleşmesini ortadan kaldırabilirsiniz. Çocuğunuz sizin sınırlarını her zaman bilmeli ve ona göre davranmalı sizde böylelikle daha az önemli olan konuların önünü kesebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZU TAKTİR EDİN!

Çocuğunuzdan istediğiniz herhangi bir şeyin sonucunda veya bir görevi tamaladığında taktir edin ve minnet duyduğunuzu açık bir şekilde ifade edin! Övgü çocuğunuz yaptığı davranışın hemen sonrasında gelmeli.

CEZA ÖDÜL SİSTEMİNDEN YARARLANIN!

Çocuğunuzla aranızda olumlu ve olumsuz davranışları pekiştirmek için ödül ceza sisteminden yardım alın. Çocuğunuzu yaptığı olumlu veya olumsuz davranışı ile paralel olacak şekilde cezalandırabilir veya ödüllendirin. Bu sistemde çocuğunuzla önceden anlaştığınız bir ödül için puanlama sistemi oluşturun çocuğunuz anlaştığınız paunları topladığında hak ettii ödüe ulaşmasını sağlayın!

YAPTIĞI DAVRANIŞIN FARKINDA OLMASI İÇİN AÇIKÇA SÖYLEYİN!

Çocuklar attığı her adımda zaman zaman bilincinde olmayabilir. İşte bu noktada çocuğunuza yaptığı davranışların dışarıdan nasıl göründüğünü açık bir dille ifade edin. Mesela çocuğunuz yaramazlık yapıyorsa ' Şuan yaramazlık yapıyorsun'' diyebilirsiniz.

SAKİNLEMEK İÇİN KÜÇÜK MOLALAR VEREBİLİRSİNİZ!

Öfkeli bir çocuğa ne anlatırsanız anlatın onun için söyledikleriniz hiç bir şey ifade etmeyecektir. Bunun gibi kriz anlarında karşılıklı olarak sakinleşmek için ayrı ayrı yerlerde bekleyin ve nefes almak için çocuğunuza da kendinize de zaman tanıyın. Bu zaman savaşa girip birbirinizi yemek yerine sessiz kalmak daha iyi gelecektir.

Yorumlar