Bayramda tatlı ne yapsam diyorsanız dikkat zehirlenebilirsiniz

Ramazan Bayramı'na az bir süre kala hanımları "Ne tatlı yapsam?" telaşı sardı. Ancak bayramda zehirlenme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bayramda tatlı ne yapsam diyorsanız dikkat zehirlenebilirsiniz
-A A+

11 ayın sultanı Ramazan'ın bitmesine az bir süre kala hanımları bayram telaşı sardı. Bir yandan temizlikler sürerken bir yandan da ne tatlı yapsam diye düşünüyorsunuz. Ancak bayramda zehirlenebilme ihtimaliniz olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle yapılan tatlılara yanlış bilinenler uygulanınca zehirlenme riski daha da artıyor. Bu riskleri ortadan kaldırmak için  Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu misafir ağırlamaya hazırlanan yiyecekler ve tatile gidecek olanlara çeşitli uyarılarda bulundu.

TEREYAĞLI BAKLAVALARI SAKIN BUZDOLABINA KOYMAYIN

Ramazan Bayramı'nda misafir ağırlayacaklara önerileri Bayburtluoğlu şöyle sıraladı:

1.Sütlü tatlılar bir saatten fazla buzdolabı dışında kalmamalı. Sütlü tatlı yaptığınızda ya da satın aldığınızda mutlaka buzdolabında muhafaza ediniz.
2.Tereyağlı baklava buzdolabına konamaz ama özellikle ve özellikle çok serin bir yerde kalmalıdır. Evinizde güneş görmeyen, hatta serin bir yerde tereyağlı baklavanızı muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.
3.İçeriğinde yumurta bulunan revani gibi tatlılar da geceden mutlaka buzdolabına kaldırılmalı, açıkta bırakılmamalı.
4. Çiğ yumurta kullanılan kremalarda pastörize yumurta tercih edilmesi olası zehirlenmelerin önüne geçecektir.
5. Tatlıların üstünde ikram edilen kaymak mutlaka servis süresine kadar buzdolabında bekletilmeli, servis sırasında çıkartılmalıdır.
6. Dondurmalı tatlıların servisinde dondurma yumuşasın diye dışarı çıkartıldığında problem oluşabilir. Dondurmayı fazla bekletmemeye dikkat edin.

TATİLE GİDECEKLERE TAVSİYELER

1. Açık büfelerde bulunan kek, pasta, kremalı tatlıları az miktarlarda tüketmeye çalışın. Zira krema çabuk bozulabilen bir yiyecek olduğundan besin zehirlenmesinden kendinizi koruyun.
2. Omleti gözünüzün önünde, taze yaptırmayı tercih edin.
3. Tereyağı, kaymak, peynir gibi süt ürünlerinin soğuk dolapta servis edilmeleri gerekiyor. Bu ürünleri yeterince soğuk bulmuyorsanız görevlileri uyarıp kontrol etmelerini sağlayabilirsiniz.
4. Mayonez gibi yumurtalı sosların masalarda bekleyen şişe hallerini değil, tek kullanımlık kapalı hallerini tercih etmeniz daha iyi olabilir.
5. Sıcak yemeklerin sıcaklıkları az ise görevlileri uyarın, bu yemekleri tüketmeyin. Mikroorganizmalar ılık yemekleri çok severler; bu yüzden yemeklerinizin sıcak olmasına dikkat edin.