Mide ekşimesine ne iyi gelir bir yudum süt içmek anında geçiriyor!

Gastrit, ülser ve reflü sebebiyle ortaya çıkan mide ekşimesi, hayat kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlık. Bir yudum içilen süt ise mide ekşimesinin ilacı.

Mide ekşimesine ne iyi gelir bir yudum süt içmek anında geçiriyor!

Mide hastalıklarından olan gastrit, ülser ve reflü gibi sorunlar nedeniyle meydana gelen mide ekşimesiyle sıklıkla karşılaşılır. Mide ekşimesini genellikle sindirim problemlerinin neden olduğu hazımsızlık ortaya çıkartır. Hayat kalitesini oldukça düşüren bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler, midelerinin ağzına geldiklerini hissedebilir. Kronikleşmiş mide hastalıklarında, yemeğin fazla kaçırılması mide yanmasında büyük bir rol oynar. Başta beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olmak üzere birçok farklı korunma yöntemi bu tür problemlerin önüne geçilmek için uygulanabilir. Mide ekşimesinin nedenlerini ve rahatsızlığa iyi gelen besinleri sizler için derledik...

Mide ekşimesi neden olur?

Mide hastalıkları

Gastrit ve reflünün belirtileri benzerlik gösterse de reflü hastalığı çok daha şiddetli olan bir hastalıktır. Bu nedenle reflü hastaları gastrit olanlara oranla çok daha fazla şikayetle mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu şikayetlerin başında ise mide ekşimesi geliyor. Sadece yemeklerden sonra değil, gün içerisinde de ara ara midede biriken asitlerin yemek borusuna kaçması nedeniyle mide yanar.

İltihaplanmalar

Safra kesesi başta olmak üzere midenin yakınlarında bulunan tüm organlarda enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar kısa bir zaman dilimi içerisinde mideye sıçrar. Midede aşırı yanma, ekşime, ağrı ve bulantı gibi belirtiler had safhaya varır. Bu tür durumlarda mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Aşırı sinir halleri

Aşırı sinir haller, fevri davranışlar insanın psikolojik alt yapısını çökerten davranışlar bütünüdür. Bu davranışlar psikolojik etkilerden fiziksel sonuçlara uzanan geniş bir yelpazede çeşitli sonuçlara yol açabilir. Aşırı sinirli insanların yanı sıra, üzgün ve kaygılı kişilerde de hem mide ağrısı hem de ekşimesi şikayetleri görülür. Kişinin ruh hali değişince midedeki sorunlar da kendiliğinden geçer.

Hangi yiyecekler mideyi ekşitir?

Ekşi besinler

Turşu başta olmak üzere ekşi gıdaları fazla tüketmek hem ekşimeye hem de gastrite neden olabilir.

Acı gıdalar

Acı, bağırsak düzenleyici ve iştah açıcı olsa da aşırı miktarda tüketildiği takdirde birçok sağlık sorununa yol açar. Mide ekşimesi de bu sorunlarından bir diğeridir.

Baharatlar

Belli başlı yeme alışkanlıkları ne kadar lezzetli olsa da sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında etkin bir rol oynar. Yemeklere lezzet katması için kullanılan çeşitli baharatlar da aşırıya kaçıldığı takdirde mide ekşimesine neden oluyor. Özellikle belli bir yaştan sonra tuz tüketimine dikkat edilmeli, pul biber ve nane gibi baharatlar mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.

Fast-food ve aburcuburlar

Fast-food ağırlıklı beslenen ülkelerde mideye bağlı hastalıkların çok fazla görüldüğü bir gerçektir. Bunun dışında kızartma ağırlıklı beslenmek, cips ve kola gibi ürünler tüketmek de mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini doğrudan doğruya arttırıyor.

Ne iyi gelir?

Maden suyu

İlk olarak bilinmesi gereken soda ile maden suyunun ayrı şeyler olduğudur. Mide ekşimesini dindirmek isteyenler soda yerine maden suyu tüketmelidir. Bu karbonat özlü yararlı içeceğin ne zaman içileceği de son derece önemli. Yemek yerken değil yemeklerden yaklaşık yirmi dakika sonrası öneriliyor.

Süt

Süt mide ekşimesine iyi gelen en önemli içeceklerden biri. Bir bardak yerine bir yudum süt içmek mide ağrılarına da ekşimelerini de yok etmektedir.

Muz

Muz, yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum ise mide şikayetlerini en aza indirgeyen bir vitamindir.

Mide Ekşimesinden Korunmak İçin

Yemeklerden sonra yürüyüş yapın

Doktorlar ve beslenme uzmanlarının sık sık önerdiği üzere akşam yemeklerinden sonra sadece on dakika yürümek bile mide sorunlarını büyük oranda azaltıyor.

Beslenme zamanlarına ve alışkanlıkları önemli

Yemek yeme alışkanlıklarının tümü, genel sağlığı olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Hızlı yemek yiyen kişilerde hazımsızlık sorununa bağlı olarak midede yanma ve ekşime görülebilir. Bununla birlikte akşam yemekleri geçe bırakılmamalı, mümkün olduğunca erken saatlerde yenmelidir.

Yorumlar