Kakulenin faydaları en kıymetli bitki olarak biliniyor!

Kakulenin faydaları neler? Boyundan büyük etkileri olan tadıyla baş döndüren baharat kakulenin faydalarını duymuş muydunuz? İşte kakulenin bilinmeyen faydaları!

Kakulenin faydaları en kıymetli bitki olarak biliniyor!

Doğanın güzelliklerine hayran olmamak elde değil. Bugün size belki de adını hiç duymadığınız güzel bir bitkiden bahsedeceğiz. Bugüne kadar değeri pek fazla bilinmeyen bu bitkinin adı kakule. Faydalarını öğrendikten sonra asla mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz kakulenin faydaları mucizevi etki yaratıyor. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan kakulenin öyle güzel faydaları var ki neredeyse tüm ilaçları çöpe attıracak kadar da etkili. Peki kakulenin faydaları neler? Kakule çayı nasıl hazırlanır? İşte tüm merak edilen soruların yanıtlarını içeriğimzden bulabilirsiniz. 

SAĞLIK AÇISINDAN OLDUKÇA FAYDALIDIR 

Kakule Hindistan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen bir bitkidir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu bitki yemeklere, hamur işlerine, çaylara hatta kahvelere lezzet verici olarak ekleniyor. 

ZENCEFİLGİLLER AİLESİNE AİT BİR BİTKİDİR 

Sağlık açısından binbir faydası bulunan bu baharat zencefilgiller ailesine ait bir bitkidir. Bu bitki ülkemizde yetişen bir bitki değildir ancak Elettaria cardamomum türü düzenli olarak ithal edilmektedir.

SİNİR VE STRESİN ATILMASINA YARDIMCI OLMAKTADIR 

Kakulenin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Özellikle depresyon,kaygı, panik atak gibi durumlarla baş etmeye yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce tüketilen kakule çayı vücudun rahatlamasına sinir ve stresin atılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak düzenli olarak antidepresan benzeri ilaç kullanan kişilerin kakule kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

MİDE ASİDİNİ DÜZENLEMEKTEDİR 

Kakule çayının bir diğer faydası da sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle mide asidini düzenlemekte sindirim sistemini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde etkilidir. 

AĞIZ SAĞLIĞINI KORUMAYA YARDIMCI OLMAKTADIR 

Kakule diş ve diş eti sorunlarının giderilmesine de yardımcı olan bir bitkidir. Ağızdaki mikropları azaltarak diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi sorunları azaltmaktadır. Kakule tohumlarını sıcak suda demleyerek hazırlanan gargara ile ağzı çalkalamak da nefesi rahatlatır ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

EN İYİ AFRODİZYAKLARDANDIR 

Kakule bitkisi, bilinen en iyi afrodizyaklardan biridir. Cinsel isteği en üst seviyeye çıkararak cinsel işlev bozukluklarının gderilmesine etki etmektedir. 

KAKULE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR? 

Bir tatlı kaşığı kadar kakule tohumu, bir su bardağı kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak, 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir. Sıcakken tüketilmelidir.
Daha lezzetli ve etkili bir bitki çayı demlemek için, kakuleyi diğer bitki çaylarına da ilave edebilirsiniz.

 

Yorumlar