Her gün daha az para harcamanıza yardımcı 17 basit yol

Daha az para harcamak için tasarruf tedbirleri arayanlar için 17 basit ipucu hazırladık. Hayatınızdaki küçük değişikliklerle her gün tasarruf edebilirsiniz.

Her gün daha az para harcamanıza yardımcı 17 basit yol

Hepimiz daha az para harcamak ve tasarruflarımızı attırmak istiyoruz. Ancak bunu yapmak her zaman kolay olmuyor. Özellikle hoşumuza giden bir ayakkabı gördüğümüzde yada arkadaşlarımızla eğlenmeye çıktığımızda tasarrufu unutabiliyoruz. Oysa ki hayatımızda yapacağımız bir kaç basit değişiklikle yüksek miktarlarda para tasarruf etmek mümkün. İşte size yol gösteren 17 adım...

1. Kahvecilerden uzak durun: Her gün işe gitmeden önce içtiğiniz kahve sizi uyandırdığı için vazgeçilmeziniz olabilir. Ancak her gün bu kahveyi bir kahveciden satın alıyorsanız yüklü miktarda para harcıyorsunuz demektir. Kahvenizi sürekli dışarıdan satın almak yerine şık bir kahve termosu alıp kahvenizi kendiniz hazırlayın. Günlük 15 ila 20 lira arasında tasarruf edeceğinizi hatırlayın.

2- Manikür, pedikürü öğrenip, ojenizi kendiniz sürün: Aman ne uğraşacağım diye sürekli para harcadığımız bir diğer aktivite de manikür ve pedikür işi. Oysa ki iyi bir manikür setiyle bu işi kendiniz de halledebilirsiniz. Ojelerinizi de kendiniz sürerek aylık 100 liradan fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. 

3- Evde yemek pişirin: Basit, sağlıklı ve lezzetli yemek tariflerini öğrenin. Dışarıdan sipariş vermek yada dışarıda yemek yemektense yemeklerinizi kendiniz pişirerek yüksek paraları kenarda tutabilirsiniz. Unutmayın! Siparişle 1 öğün için harcadığınız parayla marketten sizi bir kaç gün idare edecek malzeme alışverişi yapabilirsiniz. 

4- Öğlen yemeğinizi yanınızda götürün: Eğer çalışıyorsanız ve hergün öğlen yemeğini dışarıda yiyorsanız, evde hazırlayacağınız bir öğlen yemeği ile tasarruflarınızı arttırabilirsiniz. Her gün yemek hazırlamak sizi zorluyorsa haftanın bazı günlerini belirleyerek yine de tasarruf yapmanız mümkün.

5- Kumbara alın: Tasarrufuğun küçüğü büyüğü olmaz. Kendinize çocukluğunuzda edindiğiniz gibi bir kumbara edinin ve her gün en az 1 lira atın yada her gün cüzdanınızdaki bozuklukları kumbaraya koyun. Bir süre sonra biriken paraya siz bile şaşıracaksınız.

6- Su şişesi edinin: Özellikle plazalar gibi kalabalık çalışma ortamlarında çalışanlar kendi su ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorunda kalabiliyor. Her gün şişelenmiş su satın almak yerine kendinize güzel ve şık bir su şişesi satın alın ve suyunuzu evinizden götürün. 

7- Faturalardan tasarruf edin: Evde kullanmadığınız ışıkları ve elektronik aletleri mutlaka kapalı tutun. Su tüketim miktarınızı azaltacak önlemler alın. Faturalarda oluşacak küçük düşüşler yıl sonunda ciddi miktarlarda para tasarruf etmenize yardımcı olur.

8- Kullanmadığınız eşyaları satın: Dolabınızda, mutfağınızda veya ofisinizde artık kullanmadığınız eşyaları online ikinci el sitelerinde satışa çıkarın. Bu sayede hem para kazanabilir hem de ihtiyacınız olan şeyleri satın almak için kaynak yaratabilirsiniz. 

9- İndirimleri takip edin: İster bir elbise olsun ister market alışverişi. İndirimleri beklemek her zaman tasarruf etmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınızı listeleyip indirimleri takip ederek tasarruflarınızı arttırabilirsiniz. 

10- Alışveriş listesi yapmadan alışverişe çıkmayın: Alışveriş yapmadan önce gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünün ve bu listeyle alışverişe çıkın. Hatırlamadığınız ihtiyaçlarınız için en fazla 2 ürün satın alma yapmaya özen gösterin ve listenize sadık kalın.

11- Taksiye binmeden önce 2 kez düşünün: Büyük şehirlerde bazen taksi kullanmak zaruri olabilir ancak dürüst olalım çoğu kez taksileri tembellik için kullanıyoruz. Yürüme mesafeleri yada metroyla hızla ulaşabileceğimiz yerler için bile taksi kullanıyoruz. Bu nedenle taksiye binmeden önce 2 kez düşünün ve alternatifleri değerlendirin.

12- Sigarayı bırakın: Sigara sürekli para kaybetmenize neden olan en ciddi sorun. Sigarayı bırakarak hem günlük harcamalarınızı düşürürsünüz hem de uzun vadede oluşacak sağlık sorunları için harcayacağınız paraları korursunuz. En büyük kazanım da sağlıklı bir beden. 

13- Pahalı markalar yerine alternatifleri değerlendirin: Alternatif markalar şampuanlar, kremler, deterjanlar ve aklınıza gelebilecek bir çok ürün için geçerli olabilir. Alıştığınız pahalı markalarla aynı işi gören iyi kalitede daha ucuz ürünlerle tasarruflarınızı arttırın.

14- Aboneliklerinizi gözden geçirin: Telefondan, televizyona, internete kadar abone olduğunuz paralı üyelikleri gözden geçirin. Gerçekten kullanmadığımız veya ihtiyacınız olmayan abonelikleri iptal ettirin.

15- Toptan satın alma yapın: Evlerde kullandığımız bazı ürünleri toptan almak perakende almaktan çok daha karlı olabilir. Özellikle kağıt ürünler gibi bozulmayan malzemeler için toptan satış yapan marketleri yada internetteki siteleri kullanabilirsiniz.

16- Ücretsiz aktiviteleri takip edin: Sosyalleşmek için her zaman yüksek paralar harcamanız gerekmez. Arkadaşlarınızla ücretsiz aktiviteler de yaparak sosyalleşebilirsiniz. Ücretsiz festivaller, müze gezileri, piknik, açık havada spor aktiviteleriyle hem keyifli zaman geçirebilir hem de daha az para harcayabilirsiniz.

17- Satın almadan önce 5 saniye düşünün: Bir şeyi satın almak için girişimde bulunmadan önce 5 saniye düşünün ve gerçekten o satın almaya ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. 

 

Yorumlar