Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır anı yaşayın!

Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır? İlişkilerin bitmesine neden olan bu büyük sorunla başa çıkmanın yöntemlerini sizler için araştırdık. İşte tüm merak edilenler!

Kıskançlıkla nasıl başa çıkılır anı yaşayın!

İlişkilerdeki en önemli problemlerden biri de hiç kuşkusuz kıskançlıktır. Erkek ya da kadının partnerini kıskanması bazen oldukça can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Çoğu zaman ilişkilerin bitmesine neden olan davranışın altında yatan sebeplerin neler olduğunu bulamazsanız hüsrana uğrayanlardan olabilirsiniz. Peki kıskançlıkla nasıl başa çıkılır? Kıskançlıkla başa çıkmanın tüyoları neler? İşte tüm merak edilen soruların yanıtlarını Şenol Baygül'den öğrendik. 

KISKANÇLIĞIN SİZİNLE İLGİLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN 

Öncelikle şu bilinmeli ki kıskançlık sizinle, ihanet karşı tarafla ilgilidir. Sizin kontrolünüz kendinizle ilgili şeyler üzerinde olabilir. Her şeyi kontrol edemezsiniz. Sadakat baskı ile sağlanabilecek bir şey değildir. Aldatmak ya da ilişkiyi bitirmek isteyen ne yaparsanız yapın bir yolunu bulacaktır. Sadakatin tek yolu sevgidir.

ANI YAŞAYIN 

Bir ilişki içindeyseniz partneriniz tarafından tercih edilmişsiniz demektir. Bunun geçip geçmeyeceğiniz sorgulamak işlevsiz olacaktır. Biri sizden uzaklaşacaksa bunu kıskançlıkla ya da baskı kurarak engelleyemezsiniz. Aksine böyle bir yaklaşım eşinizi uzaklaştırır.

 DAVRANIŞINIZIN KÖKENİNİ ANLAMAYA ÇALIŞIN 

Mesela negatif eleştirel iç sesinizin farkına varmak ilk adım olsun. Davranışın kökenini anlamak onu kontrol edebilmeye yardımcı olabilir.

GÜVEN ŞART! 

İlişkiyi paylaşan taraflar, her ne olursa olsun, paylaştıkları sevgi ve saygının ilişkilerini dış etkilerin tehdit etmesini önleyeceğini bilecek kadar güvenmelidir. Eğer kıskançlığın ilişkinizde problem olduğunu fark ettiyseniz, kimin kıskanç olduğu önemli değil, bu her iki taraf için de sıkıcı olabilir. Bu sorunu aşmak sabır, iyi bir iletişim ve inanışların(düşünce) değişmesi ile olur. Bu süreçte beraber hareket etmek önemlidir.

ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ FEDA ETMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ 

Başınıza buyruk hareket edemezsiniz, diğer kişinin nasıl hissettiği konusunda bazı sorumluluklarınız var. Kıskançlıkla başa çıkmanın olumsuz yollarından biri eşe “bu senin sorunun” ya da “ben bir şey yapmadım” demek. Bu ağlayan bir çocuğa annesinin “Ağlamayı kes, sana ne oluyor?” demesine benziyor. Bu asla işe yaramaz. Bunun yerine “bunun neden olduğunu anlayabiliyorum” diyebilirsiniz. Eşinizin rahat hissetmesini ve sakinleşmesini sağlayabilir ve daha sonra isteklerinin uygulanabilir olup olmadığına karar verebilirsiniz.

BEKLENTİLERİNİZİ AZALTIN

“Partnerim asla başkasıyla ilgilenmemeli”, “Eşimin ne yaptığını her zaman bilmeliyim” gibi temel inançlarınızı gözden geçirin. Bu kesin yargılar sizi kıskançlığa daha yatkın hale getirebilir.

DAVRANIŞLARINIZI YENİDEN DEĞERLENDİRİN! 

Sizi güvence altına alacağını düşündüğünüz davranışlar( eşinizi sorgulamak, telefonlarını kontrol etmek, sosyal medyasını takip etmek) aslında sizi sadece daha fazla endişelendir. Bu işlevsiz başa çıkma stratejileri eşinizle olan bağı zedeler. Ve de sizin onun gözündeki imajınızı ve size olan saygısını yok eder.

Yorumlar