Lokma tatlısı nasıl yapılır Ramazan'da vazgeçilmeziniz olacak!

Oldukça kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz lokma tatlısına Ramazan sofralarınızda yer vermeye ne dersiniz?

Lokma tatlısı nasıl yapılır Ramazan'da vazgeçilmeziniz olacak!

Bugün elmaelma.com olarak iftar sonrası tatlı ziyafetinde bugün ramazanın vazgeçilmez lezzeti lokma tatlısı ile karşınızdayız. Yapımı oldukça pratik ve basit  olan bu tatlıyı sizde evinizde deneyerek iftar sonrası sevdiklerinizle bu eşsiz lezzeti paylaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun...

Malzemeler: 

 1 su bardağı un
1/2 su bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığıtuz

Kızartmak için:

2,5 su bardağı ayçiçek yağı

Şerbeti için:

3 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1/2 adetl imon suyu

Yapılış aşaması

  1. Öncelikle lokmanın şerbetini hazırlayarak işe başlıyoruz. Küçük ama derin boyda bir tencere içerisine iki su bardağı şekeri döküp, 1,5 su bardağı da suyu ekleyin.

  2. Şerbetin daha yoğun bir kıvamının olması için içerisine bir dilim limon ilave edin. Kaynayan ve kıvamını alan şerbeti soğuması için bir kenara bırakıyoruz.

  3. Sıra lokma tatlısının hamurunu hazırlamaya geldi. Bunun için seçtiğiniz kabın içerisine üç su bardağı unu, iki su bardağı suyu, bir paket mayayı, bir tatlı kaşığı şekeri ve son olarak bir çay kaşığı tuzu ilave edin.

  4. Ardından bir çırpma teli ya da bir mikser yardımı ile bu malzemeleri iyice karıştırın. Kek hamurundan daha yoğun bir kıvam elde edinceye kadar çırpma işlemini sürdürün. Hamuru bir saat kadar mayalanması için bir kenara alın.

  5. Hamurun mayalanmasının ardından büyük bir tencerenin içerisine sıvı yağı ilave edin ve iyice kızmasını bekleyin. Hamur parçalarının yağın içinde yüzüyormuş gibi olacak şekilde yağ olmasına dikkat edin.

  6. İyice kabardığından emin olduğunuz dinlenmiş hamurunuzdan ufak bir parça koparın ve elinizle yumruk yapın yumruğunuzun üzerinde kalan parçayı iyice kızaran yağın içerisine atın ve hamurun tamamı bitinceye dek bu işlemi yapın.

  7. Hamurların iyice kızarması önemli. Bu arada kevgir ile hamur parçalarını çevirmeyi ihmal etmeyin. Tamamen kızaran hamurları kevgirle iyice süzerek soğumaya bıraktığımız şerbetin içine atın.

  8. İki dakika kadar şerbetin içinde tutup sonra bir servis tabağına dizin. Tüm hamur bitene kadar bu işleme devam edin. Afiyet olsun.

Yorumlar