Crohn hastalığı nedir bağırsaklarda iltihaplanmaya sebep oluyor!

Hayat kalitesini düşüren ve sindirim sistemini zorlayan hastalıklardan biri olan crohn hastalığı, kabızlık ve şişkinlik şikayetleri gösteriyor.

Crohn hastalığı nedir bağırsaklarda iltihaplanmaya sebep oluyor!

İnsanlar arasında yaklaşık olarak binde iki oranında görülen bu hastalık, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin tüm bölümlerinde görülebilse de genellikle ince bağırsağın bitimine yakın kısımlarında ortaya çıkıyor. Nedeni tam olarak bilinemeyen bu hastalığın çıkmasında genetik faktörlerin etken olduğu düşünülüyor. Peki crohn hastalığı nedir? Belirtileri neler? Tedavisi nasıl olur? İşte crohn hastalığı hakkında tüm merak edilenler!

Crohn hastalığı nedir?

Temelde ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan sindirim sistemi içerisinde herhangi bir bölgede yerleşim gösterebilen Chron hastalığı, genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim bölgelerinin çevresinde görülen iltihabi bir hastalıktır. Kadınlar arasında erkeklere oranla daha geniş bir yaygınlığa sahip olan hastalık, genellikle 35 ila 40 yaşları arasında görülür. Bununla birlikte çocukluk ve ergenlik döneminde de Chron hastalığına yakalanan birçok birey mevcuttur. Hastalık, tutulum yaptığı sindirim sistemi bölümlerinde kalınlaşma, ülser adı verilen yara oluşumları ve iltihaba neden olur.

Crohn hastalığı belirtileri

Crohn hastalığında belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilse de genel anlamda en yaygın şekilde görülen belirtiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

İshal
Karın ağrısı
Bazı durumlarda kabızlık ve şişkinlik
Mide bulantısı ve kusma
Ateş
Anüs çevresinde çatlak oluşumu
Dışkıda kan ve iltihap

Crohn hastalığı tedavisi

Chron hastalığı, hiçbir zaman tam olarak iyileştirilemeyen kalıcı bir hastalıktır. Hasta bireyler, Chron hastalığının alevlendiği ve durgunlaştığı çeşitli periyotlar geçirir. Alevlenme dönemlerinde daha yoğun olmak üzere çeşitli ilaç tedavileri ve tıbbi beslenme tedavisi uygulanan hastalarda hastalık önlenemese de yol açtığı semptomların minimuma indirilmesi mümkündür. Bunun dışında Chron hastalığının yaklaşık olarak %50 - %70'lik kısmı yaşamları boyunca en az bir kez cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyar. Özellikle ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi müdahale tercih edilmektedir.

Yorumlar