Evden çalışırken nelere dikkat edilmeli önceliklerinizi planlayın!

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Türkiye'de çoğu insan evden çalışmaya başladı. Evden çalışmayı daha verimli kılacak tavsiyeleri biraraya getirdik...

Evden çalışırken nelere dikkat edilmeli önceliklerinizi planlayın!

Evden çalışmanın avantajlarının yanında pek çok dezavantajı da bulunuyor. Evden çalışırken rehavete kapılıp motivasyonumuzu düşürebiliyoruz. Bu da verimliliğin azalmasına neden oluyor. Peki bu süreçte verimliliği artırmak için neler yapılabilir? İşte evde çalışırken daha verimli olmanızı sağlayacak öneriler!

Sabah alışkanlıkları edinin

Her gün erken kalkmak ve gününüze sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı ile başlamak verimliliğinizi artırmanın en iyi yollarından biri. Buna ek olarak birkaç dakika egzersiz yapabilir ya da gün ilerledikçe daha sakin ve rahat hissetmenize yardımcı olacak bir şey yapabilirsiniz. Verimli bir gün geçirebilmek için sabah alışkanlıkları yaratmaya çalışın.

Dağınık olmayın

Verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, masanızı ve çalışma alanınızı mutlaka ayırın. Bu şekilde, işleri daha net göreceksiniz ve kendinizi daha iyi organize edebileceksiniz. Çalışma alanınızı düzene sokun, ihtiyacınız olmayan şeyleri saklamak için çok sık kullanmadığınız bazı kutuları veya bazı sepetleri kullanın. Dağınıklıktan kurtulduğunuzda çalışmanızı daha kolay planlayacak ve daha fazla iş yapacaksınız.

Ara verin

Evet çok çalışmanız gerektiği anlar olabilir ama zaman zaman ara vermeyi unutmayın. Bu sayede yorgun hissetmekten kaçınacak ve işinizi bitirdiğinizde sevdiğiniz şeyleri yapma enerjisine sahip olacaksınız.

Kendinizi ödüllendirin

Her küçük başarıdan sonra kendinizi ödüllendirin. En sevdiğiniz şarkıları dinleyebilir, en sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını okuyabilir, bir kuruyemiş yiyebilir, sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilir, hatta zamanınız varsa mini bir bölüm dizi bile izleyebilirsiniz. Bu şekilde, hedeflerinize ulaşmak için çok çalışmaya motive olacaksınız. Her gün başardıklarınızı kutlamak için zaman ayırdığınızdan ve ne kadar harika bir iş yaptığınızın farkında olduğunuzdan emin olun.

Önceliklerinizi sıralayın

Verimliliğinizi artıracak en önemli şeylerden biri işlere nasıl öncelik verileceğini öğrenmektir. Bazen işler birbirine girer ve yapmanız gereken sürede yapamazsınız çünkü nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yapmanız gereken işleri içeren bir liste yapmayı deneyin ve en önemlileri ile başlayın. Erteleyebileceğiniz şeyler varsa onları başka bir zaman için bırakın ve en acil olanlara odaklanın. Bu şekilde acil ve önemli işlerinizi bitirdiğinizde daha az stresli olursunuz ve diğer şeyleri yapmak için zamanınız bile kalabilir.

Çoklu işlerden uzak durun

Aynı anda iki şey yaparak daha üretken olacağını düşünüyorsanız, size yanıldığınızı söylemeliyiz. Birçok çalışma, aynı anda iki farklı şeyi son derece iyi yapamayacağımızı göstermiştir, çünkü beynimiz bir görevden diğerine her geçişte yeniden odaklanmak zorundadır. Tıpkı Konfüçyüs'ün dediği gibi: “Aynı anda iki tavşan kovalayan adam, ikisini de yakalayamaz!”. Daha üretken olmak için bunu mümkün olduğunca yapmaktan kaçının.

Planlarınıza uyun

Ne olursa olsun tüm hedeflerinize ulaşmak için, hedeflerinizi parçalara ayırın ve küçük hedefler koyun. Bu şekilde bitirdiğiniz işler sizi devam etmeye motive edecek ve bu durumun tadını çıkaracaksınız. Her gün bu küçük hedeflere ulaşana kadar vazgeçmediğinizden emin olun; bu alışkanlık uzun vadede verimliliğinizi artıracaktır.

Yorumlar