Bahar depresyonundan kurtulmanın yolları neler spora vakit ayırın!

Halsizlik, umutsuzluk, çökkünlük gibi hislere neden olan bahar depresyonundan kurtulmak mümkün. İşte bahar depresyonundan kurtulmanın yolları!

Bahar depresyonundan kurtulmanın yolları neler spora vakit ayırın!

Bahar aylarında yaşanan hava değişiklikleri vücudumuzda hem fiziksel hem de ruhsal değişimlerin yaşanmasına sebep olabiliyor. Üstelik depresyona yatkın insanlarda bu durum daha da fazla etki ediyor. Enerji kaybı, halsizlik, umutsuzluk gibi şikayetlere neden olan bahar depresyonun üstesinden gelmenizi sağlayacak yollar bulunuyor. İşte bahar depresyonundan kurtulma yolları!

Depresyona yatkın bireyleri etkiliyor

Bahar aylarında hava sıcaklığıyla birlikte nem oranlarının da değişmesi, özellikle yaz mevsiminden kış mevsimine geçiş dönemi olan sonbaharda havaların serinlenmeye başlaması ve sonbaharın belirtilerinin ortaya çıkması insan psikolojisi üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Depresyona yatkın olan bireyler bu dönemden fazlasıyla etkilenebiliyor. Toplumda bahar yorgunluğu olarak bilenen bazı olumsuz değişimlerin de aslında depresyonun belirtileri olabileceği unutulmamalıdır. Alınacak bazı önlemler ile bahar depresyonundan korunmak mümkündür.

Bahar depresyonu belirtileri

Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları
Üzgün ve boşlukta hissetme
Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş
Sinirlilik, kolayca ağlama, kaygı ve korkular
Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
İştah ve uyku düzeninde bozulma
Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük
Cinsel istekte azalma
Uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel şikayetler ve ağrılar
İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi

Stresi azaltacak etkinliklerde bulunun

Bu dönemde mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmasında fayda var. Stresli ve kaygılı ortamlar baharda değişen duygu durumunun depresyona çevirebilir. Açık ve yeşil alanlarda vakit geçirilebilir, yürüyüşlere çıkılabilir ve sevilen etkinliklerde bulunulabilir.

Bol su tüketin

Kafeinli içecekleri ve alkolü azaltmak, günde ortalama 2,5 litre su içmek, taze meyve suyu, bitki çayları tüketmek kaygı durumunu azaltır, çökkün duygu durumun iyileşmesine yardımcı olur.

Düzenli uyku ile güne zinde başlayın

Düzenli bir uyku günün ritmini tutturmak, doğanın değişimine ayak uydurmak için önemlidir. Böylelikle vücudun biyolojisi düzene girmiş olur. Televizyondan, bilgisayar ve telefondan uzak sessiz bir odada kitap okumak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Erken yatıp erken kalkmak ve her gün aynı saatte uyumak, yorgunluk ve stresi azaltacaktır.

Spora veya yürüyüşe vakit ayırın

Spor ya da açık havada her gün yarım saat yürüyüş yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salınımını artırır. Serotonin, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren özellikte bir hormondur. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Spora veya yürüyüş yapmaya ekstra vakit ayıramıyorsanız, alışverişe, işe yürüyerek gidebilir ve asansör kullanmak yerine 2-3 katı yürüyerek çıkabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve kilo kontrolüne dikkat edin

Dengeli ve düzenli beslenmek, mevsime uygun sebze ve meyveler tüketmek hem ruh hem de beden sağlığına iyi gelir. İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, omega 3’ten zengin ceviz, semizotu, balık gibi besinler ile beslenmek, mevsimsel depresyonu önlemede veya yatıştırmada faydalı olur. Aşırı kilolu bireyler de bu dönemde dikkatli olmalıdır. Bu nedenle diyete dikkat etmeli ve gerekirse uzman desteği almalıdır.

Güneşten faydalanın

Güneşe çıkmak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Yetersiz güneş ışığı beyinde kimyasal maddelerin düzeylerini ve dağılımlarını bozabildiğinden bazı bireyler depresyona daha açık hale gelir. Bunun için güneş ışığında özellikle sabahları yarım saat kadar oturmak, mevsimsel geçişlerdeki depresyonu ve halsizliği önler. Güneşli havalarda dışarıda vakit geçirmek mevsimsel depresyonu hafifletmede etkilidir.

Yorumlar