Sumağın faydaları neler detoks etkisi yaratıyor!

Türkiye'de özellikle Güneydoğu mutfağının vazgeçilmez baharatı olan sumak vücuda çok faydalı bir besin. İşte sumağın daha önce duymadığınız yararları!

Sumağın faydaları neler detoks etkisi yaratıyor!

Güneydoğu mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan sumağın faydaları saymakla bitmiyor. Yemeklere lezzet veren sumak aynı zamanda vücuda da pek çok yarar sağlıyor. İdrar söktürmekten, detoks etkisine; kadın sağlığından, cilt sağlığına birçok derde deva oluyor. Sumağın faydalarını sizler için sıraladık. İşte sumağın bilmediğiniz faydaları!

Detoks etkisi yaratır

Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması insan sağlığı için çok önemlidir. Vücuttan atılması gereken toksinler ve atıklar sumak tüketimi sayesinde kolaylaşır. Zararlı toksinlerin düzenli sumak tüketerek vücuttan atıldığı bilinmektedir.

İdrar sökütürücüdür

Sumağın idrar söktürücü özelliği vardır. Vücudun idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan atılması gereken toksit maddelerin atılmasını sağlar. İdrara çıkarken yaşanan sorunlara da çözüm olduğu bilinen sumak, ağrılı idrar ve mesane iltihapına iyi gelir. Bağırsak şikayeti olanların sıkça tercih ettikleri sumak bitkisi dolaşım problemi yaşayanların sıkça tükettikleri bir besindir. Bağırsak işlevlerini ve hareketlerini düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Düzenli kullanımda sindirim ve dolaşım sistemini düzenler.

Enfeksiyonu önler

Sumak, vücutta enfeksiyona bağlı hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. İltihaplanma, ateş, bronşit gibi birçok hastalığa iyi geldiği ve iyileştirme özelliği olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan sumak, vücudun enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı güç kazanmasını sağlar.

Karaciğer korur

Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının en büyük nedeni yüksek koleseroldür. Sumak kolesterolün olması gerektiği seviyede kalmasını sağlar ve kan basıncını düzenler. Karaciğerin korunmasında önemli rol oynar.

Cilde sağlığında sumak önemlidir

Cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılan sumak cilt rahatsızlıklarının veya oluşmuş yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sumak yapraklarının deri döküntülü hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Kadın hastalıklarının tedavisine yardımcı olur

Kadın hastalıklarının tedavisinde de sumak bitkisinin kullandığı bilinmektedir. Özellikle vajinal akıntı sorunlarında sumağın destek bir tedavi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Anne sütünün de artmasına yardımcı olan sumak kadın hastalıkları açısından faydalı bir bitkidir.

Adet düzensizliğini düzenler

Kadınların adet döneminde yaşadıkları ağrıların azalmasında sumağın etkisi olduğu bilinmektedir. Düzensiz adet yaşayan kadınların sumak bitkisinden faydalandıkları bilinmektedir.

Yorumlar